Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford focus mk2 1.6/1.8 tdci 2005-2007

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
AlexBgd
Poruka: 8
Član foruma od: petak, 23. mar. 2018. u 16:50h
Lokacija: Beograd

Re: Ford focus mk2 1.6/1.8 tdci 2005-2007

Poruka od AlexBgd » nedelja, 25. mar. 2018. u 12:50h

Jednostavno, nije velikih dimenzija, ne savija se i ne lomi, ne provlači se i ne prelazi preko remenica radilice, pumpe za vodu, više od jedne bregaste, ne ide preko gomile rolera i zatezača. Sve su to neposredni kontakti remena i remenica, gde se trenjem prenosi neka mehanička energija, zajedno sa snagom i obrtnim momentom. Ako znamo da trenje spada u glavne uzročnike pohabanosti, možemo reći da je broj neposrednih dodira remena i remenice u direktnoj proporciji sa opterećenjem zupčastog kaiša. Znači, što je više elemenata u prenosu, to je veće opterećenje dejstvujućim silama trenja remena. rulest
Zupčasti kaiš gore pomenutog TDCI motora bi trebalo da je rasterećen, jer se prenos snage obavlja samo preko dve remenice (bregaste, pumpe), kao i jednim zatezačem. Dodatno rasterećenje kaiša obavljaju pripadajući lanac i lančanici pumpe i kolenastog vratila.
I na kraju, zupčasti kaiš, koji posle 200 kkm izgleda kao nov, je dovoljna potvrda svega gore navedenog.

Izvinjavam se za off, ali ne bih da idem van okvira teme

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford focus mk2 1.6/1.8 tdci 2005-2007

Poruka od mbole » nedelja, 25. mar. 2018. u 14:19h

200K je sasvim normalno za fabricki kais i garnituru.
Lanac i lancanici ne mogu da ga rasterete. Na kais se prenosi isti onaj moment za pokretanje bregaste koji bi se prenosio i da je on direktno na remenici radilice.
Trenje ni blizu nije izrazeno kod zupcastog kaisa kao kod klinastog. Zupcasti kais je u sustini mehanicki spoj, kao zupcanik. Plus trenja na rolerima ne treba da bude (ima, al to je trenje kotrljanja koje je neuporedivo manje nego kada to PK kais cistim trenjem gura neku remenicu).
Ok, malo se manje savija, i ne tera pumpu za vodu (i kod onih koji imaju samo zupcasti, poseban je za bosch pumpu).
Dimenzije to jest duzina je apsolutno nebitna.

Tako da sve to zajedno... nije ni blizu neka iole ozbiljnija "rasterecenost"
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
vlasta74
Poruka: 224
Član foruma od: utorak, 25. sep. 2018. u 17:59h

Re: Ford focus mk2 1.6/1.8 tdci 2005-2007

Poruka od vlasta74 » petak, 28. dec. 2018. u 23:40h

Dakle, pošto sam od skoro vlasnik Focusa C Max 1.8 TDCi iz 2005. godine, saznao sam da ovaj motor ima dva zupčasta kaiša. Jedan ˝suvi˝ i jedan ¨mokri¨, koji se vrti u ulju. Kod nekih modela umesto mokrog kaiša, postoji lanac i lančanici. Guglajući po netu i gledajući , ni sami majstori ne znaju šta će pronaći na ovim motorima. Na jednom videu sam video da se prepoznaje po nekom šrafu koji se nalazi na bloku motora. Kada ga izvadite ako je srebrni i sa ravnim dnom onda je mokri kaiš na njemu, a ako je crni i sa ispupčenim vrhom, onda se radi o lancu. Možda neko od vas zna šta se ugrađivalo u c maxa 2005. godine?
Na Hajnes uputstvu sam video sliku sa mokrim kaišem, i kako se pravilno zove taj kaiš? Takođe sam tražio i na koliko km se menja taj kaiš, u Krbačević servisu su mi rekli na 300000 pređenih, na nekom videu sa Dayco kaiševima sam video da preporučuju 200000 km, ali predpostavljam da su mislili na svoje kaiševe. Moj je prešao 250000 km, što bi se reklo, zrelo za zamenu, nemam istoriju prošlog vlasnika, ali verujem da ga nije menjao, Video sam i da je moguće ubaciti umesto kaiša, set sa lancem i lančanicima, ali servisni interval im je isti, koliko sam razumeo. Jedino što je manja verovatnoća da može doći do pucanja.
Pošto sam uradio veliki servis, pre par hiljada km, ako bih menjao taj uljni kaiš, da li moram i suvi ponovo da menjam, pošto mora da se skida prilikom intervencije, koliko da očekujem da će me koštati takva intervencija?
Za @montoya člana pitanje, pošto ima isti kao moj, da li je radio taj servis mokrog kaiša i ako se seća okvirne cene?
Jeste da je tema za Focus-a, ali koliko sam shvatio, isti su motori.
Focus C Max 1.8 TDCI, 2005

Avatar korisnika
montoya
Poruka: 2104
Član foruma od: sreda, 24. nov. 2010. u 13:13h
Lokacija: Jagodina

Re: Ford focus mk2 1.6/1.8 tdci 2005-2007

Poruka od montoya » nedelja, 30. dec. 2018. u 01:09h

Kod mene je standardni kais a 90% i kod tebe, dakle jedan deo prenosa je lanac a jedan ide preko kratkog kaisa sa spanerom, set ti nije skup. npr. Dayco oko 3500-4000, ni orginal nije puno da znas... Taj mokri kais o kome govoris mislim da se nalazi kod zadnjih serija 1.8 tdci motora u mondeu mk4... Ispravice me ljudi ovde koji bolje poznaju to...
Ford mondeo mk4.5 2023-
Ford Ka mk2 2021-
Volvo v50 1.6 d2 2019-2023
Ford KA 1.3 2019-2021
Maverick 2.0 Zetec 2018-2022
C Max 06. 1.8 tdci 2016-2019
Focus mk1 1.8 tdci Zetec 2010-2016

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“