Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Odgovori
Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » petak, 7. feb. 2020. u 00:26h

U fazi sam prodaje Fiat Crome koju sam lepo vozio skoro 7 godina i zadovoljan sam njome,ali je vreme da se menja!Vagao sam između Citroena C5 i Ford Mondea i izvagao sam da je ipak Mondeo Mk4 moj prvi pik...i to karavan ili hečbek varijanta! :) Tražim godište između 2010 i 2015 god...što naravno zavisi od cene!Nisam neko ko nešto posebno voli brzu vožnju...sem na auto putu gde vozim između 120 i 150 km na sat...retko kada malo i više od toga!Po gradu vozim normalno...ni sporo,a ni prebrzo!Vidim da ima mnogo primeraka sa Tdci 1.6 sa 116 ks!Iako sam prvenstveno jurio verziju sa motorom Tdci 2.0 sa 140ks ili sa 163 ks...sada vidim da se za isti novoac može kupiti novije godište za dve-tri godine,ali sa Tdci 1.6 sa 116 ks!Mehaničari mi pričaju da je motor Tdci 2.0 dosta pouzdaniji i da dosta više prelazi od motora Tdci 1.6 sa 116 ks!Mene zanima ipak šta kažu oni koji voze i jednu i drugu varijantu...koliko su stvarno oba motora pouzdana,koliko prelaze,kako Mondeo ide sa jednim i sa drugim motorom i najbitnije kolike su im cene održavanja t.j. razlike u održavanju...i naravno...možda i najbitnije koliko troše po gradu i na putu t.j. kolika je razlika u potrošnji? Hvala unapred svima na pomoći! :D

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 971
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Tiler » petak, 7. feb. 2020. u 13:54h

Ja imam Mondeo MK4 FL iz 2011.g. sa 1,6 tdci motorom od 85 KW...
Ne mogu uporediti sa 2.0 jer nisam vozio takav već samo 1,8 TDCi, ali ti mogu reći moje iskustvo...
Ovdje je, za razliku od 1,6 TDCI motora koji je išao u drugu generaciju Focusa, motor redizajniran u smilsu da ima jednu bregastu i 8 ventila i na taj način je riješena ona famozna problematika oko začepljavanja uljnog sita kod podmazivanja, jer je sistem podmazivanja takođe redizajniran... naravno i dalje po navici mijenjam ulje i filtere na 10 hiljada km...
Ja sam za tri godine prešao evo okruglo 100 hiljada kilometara... od vanrednih kvarova sam imao kvar dizne broj 3 koji sam riješio polovnom diznom sa mladog motora sa otpada i to me je koštalo cca 150 eur...
Veliki servis sam uradio na 160 hiljada km i kada smo sve skinuli i otvorili unutra je sve izgledalo kao novo...
Set kvačila komplet radio na čini mi se 170 ili 180 hiljada... to je otprilike kilometraža gdje to sve prolupa ...
Evo sad zadnja stvar na 218 hiljada km sam zamijenio alternator, stari nije stao da radi ali je često išao preko 15,2 V iako je operativni raspon sa Smart charge sistemu 14,4 do 14,9 , a 15,2 se podiže samo kad osvježava bateriju...
Zadnji seleni su popustili i radiće se na 220 hiljada...
I to je to... Za tri godine na auto koje je svaki dan upaljeno i voženo... Meni je to ok...
Potrošnja... zavisi od "teške noge" , vrste vožnje i slično... generalne stvari su ovako... Na otvorenom ide ispod 5 litara jer moment od 208 / 300 omogućava aktivnu vožnju bez većeg napora... u gradu rijetko prelazi 7 ali Travnik nije veliki grad pa je moguće u većim gradovima i većim gužvama da pokaže drugačije ali ne previše drugačije sigurno... Inače brzina je elektronski ograničena na 190 km/h a sve do 180 km/h ubrzava prilično linearno i primjetno, naravno nije trkač ali daleko od toga da je lijen i nemoćan...
...
Moj savjet je da probaš oba vozila pa da vidiš kako ti koji odgovara... a inače kod istog tehničkog stanja uvijek bih izabrao mlađe auto... no zaista to zavisi od primjerka do primjerka, polovan auto su rogovi u vreći... u D segmentu i nivo opreme ipak igra neku ulogu tako da predlažem da se naoružaš strpljenjem, obiđeš, probaš , pregledaš i izabereš ono što ti najviše odgovara..,. Sretno...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » subota, 8. feb. 2020. u 00:05h

Hvala ti na podeljenom iskustvu i iskrenom odgovoru. :) Ne znam još uvek šta da radim.Inače prelazim između 6000 i 10000 km godišnje...dakle malo!Odemo jednom godišnje na more,a neki put i jednom u dve godine...i par puta godišnje na kraće puteve do 150-200 km udaljenosti!Ne znam kolika je razlika što se tiče cena održavanja između Tdci 2.0 i Tdci 1.6 ?Takođe me zanima i razlika u potrošnji!?Neki vlasnici Tdci 2.0 sa 140 ks i 163 ks kažu da po gradu uglavnom Beogradu ide oko 6.5 do 7 maksimalno!Onda ispade da isto troše Tdci 2.0 i Tdci 1.6 ...što mi je malo čudno!?E sad,slažem se sa tobom da je možda bolje uzeti za iste pare mlađi auto...što je u ovom slučaju verzija sa TDci 1.6 i 116 ks motorom.Inače isto godište Mondeo sa Tdci 2.0 je skuplji od verzije sa Tdci 1.6 1000-1500 eura!Ne znam još uvek šta da radim...pa bih moleio da još neko iznese svoja isustva i saznanja...?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21069
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Markedjani » subota, 8. feb. 2020. u 01:53h

Uzmi auto u što boljem stanju, ako ti je umeren način vožnje i ne žuriš nigde... 1.6 tdci ti je sasvim ok, pride sigurno manje troši po gradu nego 2.0.

a s'obzirom na kilometražu koju godišnje prelaziš... mislim da ti je Mondeo čist promašaj od izbora.

Posebno ako ćeš mahom po gradu da voziš.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
xXStrahinjaXx
Poruka: 973
Član foruma od: utorak, 1. mar. 2016. u 15:09h
Lokacija: Beograd

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od xXStrahinjaXx » subota, 8. feb. 2020. u 04:38h

To po Beogradu 6.5l do 7l mozda ako nije spic i vozis treca/cetvrta.Vozio sam mondea 2018 2.0 TDCI desni volan,po gradu nije spustao ispod 7.5l(Ode i vise u guzvama).Moram da se ogradim jer nisam sa tim mondeom presao ni 700 km tako da bas i nisam merodavan.Hajde da ne generalizujem, meni FIesta 1.4 TDCI trosi oko 6,2l urbano, drugi se kunu da ne prelazi 5.5l.Mozda imam tezu nogu na gasu.
Ford Capri 1973 Golf 1 1.6 1984
Golf 2 1.6 1986 Golf 3 1.6 GT 1996
Golf 3 2.8 Vr6 Golf 4 2.0 2002
Ford Fiesta 1982 960cc
BMW E39 4.4 2003 Honda Accord 2.0 2006
Ford Fiesta 1.25 2004

Ford Fiesta 1.4 TDCI 2007
Ford Fiesta 1.4 TDCI 2008
Ford Fiesta 1.4 TDCI 2008
Ford Kuga 1.5 EB 2015
Kia XCeed 2020

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » subota, 8. feb. 2020. u 20:16h

Markedjani piše:
subota, 8. feb. 2020. u 01:53h
Uzmi auto u što boljem stanju, ako ti je umeren način vožnje i ne žuriš nigde... 1.6 tdci ti je sasvim ok, pride sigurno manje troši po gradu nego 2.0.

a s'obzirom na kilometražu koju godišnje prelaziš... mislim da ti je Mondeo čist promašaj od izbora.

Posebno ako ćeš mahom po gradu da voziš.
Milsim da si u pravu što se prvog tiče!Što se druge stvari t.j. modela tiče...visok sam 190 cm,a težina mi varira između 110 kg i 115 kg i imam nadprosečno duge noge...dobro ne baš abnormalno duge,ali nešto duže od proseka!Na zadnjoj klupi gde god da krenemo sedi moja žena sa našom ćerkicom!Pri tom ja svoje sedište u svim automobilima koje sam imao gurnem skroz do kraja pozadi ili skoro skroz do kraja...na pretposlednji zubac ili na poslednji i to ne da bih se zavlalio u polu ležeći položaj...već da bih svoje noge smestio u pravilan položaj za vožnju!Tako da mesta za noge između prednjih i zadnjih sedišta mora da ima dosta da bi pozadi mojoj ženi i ćerkici noge ne bi bile priklještene prednjim sedištima!Gledao sam prethodno Fokusa karavana i Astru J karavan i mesta za noge pozadi kod njih ima prilično malo!Drugo,Fokus je iste cene kao i Mondeo,a Astra J je nešto malo jeftinija i veća je ponuda Astri!Na kraju prvi auto mi je bio stariji Fokus i što se mene tada samog tiče bio mi je ok što se tiče veličine i konfora za mene ...tada samotnjaka,ali obzirom da sada imam porodicu,mislim da je veći auto ipak bolja solucija!Pogotovu ako ti kažem da sam posle tog prvog Fokusa imao Pasata i kada sam u njega seo i prvi put ga provozao rekao sam sebi...to je to! :) Nekako mi je njegova veličina i konfor koji je on pružio daleko više legao nego u starom Fokusu,a onda sam Cromom bio takođe oduševljen što se konfora i udobnosti tiče...pa sam skoro pa siguran da bi konforom jednog Fokusa ili Astre J bio bar blago razočaran!Što se destinacija tiče...nisam baš bio precizan!Retko kada ja vozim po centru grada!Uglavnom je to po periferiji i to uglavnom preko auto puta ili nekim zaobilaznim putevima!Gledam da što mogu više zaobiđem centar!Idemo sa vremena na vreme u tazbinu do Grocke,onda do Kikinde i otprilike jednom godišnje na more ...Grčka ili Bugarska...i neki put malo dalje na pecanje! ;) I to je to!Ja malo prelazim...od 7000 do 10.000 km godišnje!Hvala u svakom slučaju na pomoći...

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 971
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Tiler » nedelja, 9. feb. 2020. u 20:25h

U tom slučaju Mondeo sa dosta opreme je prqavi izbor... za to što si opisao 1,6 TDCi je sasvim dovoljan, ali opet kažem izaberi bolje očuvan, ako može što mladji i očuvan primjerak...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » nedelja, 9. feb. 2020. u 22:58h

U pravu si.Bolje da za iste pare uzme 2-3 godine mlađi i očuvaniji Mondeo Tdci 1.6 koji je uz to bolje očuvan od Mondea 2-3 godine starijeg i u lošijem stanju sa Tdci 2.0!Hvala...tako će verovatno i biti...!Pozdrav

Avatar korisnika
DzoksNS
Poruka: 28
Član foruma od: subota, 5. maj 2018. u 23:00h
Lokacija: Нови Сад

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od DzoksNS » sreda, 12. feb. 2020. u 22:55h

Ја сам возио 1.8 и сада возим 2.0 али су модели 2008.год па не знам јел ти то меродавно да пишем?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока


Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » ponedeljak, 17. feb. 2020. u 18:25h

DzoksNS piše:
sreda, 12. feb. 2020. u 22:55h
Ја сам возио 1.8 и сада возим 2.0 али су модели 2008.год па не знам јел ти то меродавно да пишем?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
Pa jel to Mondeo MK 4 ili MK3?Ukoliko je MK$...onda mislim da je to to!?
xXStrahinjaXx piše:
subota, 8. feb. 2020. u 04:38h
To po Beogradu 6.5l do 7l mozda ako nije spic i vozis treca/cetvrta.Vozio sam mondea 2018 2.0 TDCI desni volan,po gradu nije spustao ispod 7.5l(Ode i vise u guzvama).Moram da se ogradim jer nisam sa tim mondeom presao ni 700 km tako da bas i nisam merodavan.Hajde da ne generalizujem, meni FIesta 1.4 TDCI trosi oko 6,2l urbano, drugi se kunu da ne prelazi 5.5l.Mozda imam tezu nogu na gasu.
U pravu si.MAda koliko sam saznao ipak izgleda da sa TDci 1.6 i sa Tdci 2.0 troši skoro isto.Možda je razlika po gradu 0.5 l do 1 l maksimalno!Ne znam sada šta je bolje!Ipak sa tim 2.0 ide dosta bolje,a i taj motor je dosta trajniji i prelazi bar 50% više kilometara od Tdci 1.6!Sada nemam pojma...!? :(

Avatar korisnika
DzoksNS
Poruka: 28
Član foruma od: subota, 5. maj 2018. u 23:00h
Lokacija: Нови Сад

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od DzoksNS » ponedeljak, 17. feb. 2020. u 18:31h

Aca1976 piše:
DzoksNS piše:
sreda, 12. feb. 2020. u 22:55h
Ја сам возио 1.8 и сада возим 2.0 али су модели 2008.год па не знам јел ти то меродавно да пишем?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
Pa jel to Mondeo MK 4 ili MK3?Ukoliko je MK$...onda mislim da je to to!?
Мислим да је 4... Никад ти ја то ниссм нешто посебно гледао.... Slika

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока


Avatar korisnika
ficha007
Poruka: 23
Član foruma od: utorak, 3. dec. 2019. u 07:47h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od ficha007 » ponedeljak, 17. feb. 2020. u 22:16h

I sam sam u nekim razmišljanjima kao i ti, mada je meni još uvek "prvi pik na draftu" S max i više sam okrenut ka traženju takvog automobila. Sa druge strane MK4 SW mondeo mi je Darko Miličić mrgreen ( "drugi pik na draftu" ) među automobilima, pa sam i ja gledao i te 2.0 TDCI motore ( zajedničke za S max i Mondeo ) ali i ove 1.6 TDCI motore koji se javljaju u FL verziji Mondea, jer je ponuda ovih jačih na oglasima trenutno slabija u odnosu na ove 1.6 TDCi.

Takođe, moram da se ovim putem zahvalim i javno Dragomiru iz Ford servisa u Pinosavi koji je našao za shodno da mi u par mailova koje sam mu poslao odgovori i ukaže mi na neke stvari vezane za Forda.

U svakom slučaju ja sam, kada sam počeo da gledam Mondea i S-max-a pošao od benzin motora, ali kako je njihova ponuda na oglasima slaba ( čitaj: nikakva ), od Dragomira sam dobio savet za 2.0 TDCI motor ( doduše u konkurenciji su bili 1.8 TDCI i 2.0 benzin ). E sad, nisam ga pitao za ovaj motor, ali sam malo guglao i naišao i na ovaj tekst:

https://proauto.ba/odrzavanje-polovnog- ... 2007-2015/ iz kojeg se vidi da je preporuka 2.0 TDCI motor, ali imaš člana ovoga foruma, Tilera koji ti je u ovoj temi pisao o svome iskustvu sa 1.6 TDCI motorom.

Iskustva ljudi su jednostavno različita i sve se u velikoj meri svodi na održavanje, i to kakvo je bilo kod prethodnog vlasnika, i kakvo ti imaš nameru da radiš.

Ja sam krenuo u potragu željom da promenim svoj sadašnji auto, Fiat Stilo SW 2005 koji sam kupio 2008. godine, i koji me verno služi sve ove godine, uz normalno održavanje, ali koga želim da zamenim sa Fordom. Prvo sam gledao neko 2008/2009 godište, ali sam onda presekao u glavi, i krenuo da tražim mlađi auto koji ću voziti narednih 7-8 godina, jer stvarno nemam nameru da ga sredim, vozim dve godine i prodam, već da me duže služi.

Moj savet bio bi da kontaktiraš mailom Gagija i zamoliš ga da ti u par rečenica opiše prednosti/mane oba motora, jer kao iskusan serviser svakako zna njihove karakteristične boljke, ali i dobre strane.

Pratiću ovu temu jer me iskreno zanima mišljenje ljudi sa ovoga foruma, jer sam za kratko vreme sam ovde našao pregršt korisnih informacija, i iskreno se nadam da ću u skorije vreme uspeti da rešim jednog Forda.
Чврстина вере, чистота душе, честитост живота.

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » ponedeljak, 17. feb. 2020. u 23:30h

DzoksNS piše:
ponedeljak, 17. feb. 2020. u 18:31h
Aca1976 piše:
DzoksNS piše:
sreda, 12. feb. 2020. u 22:55h
Ја сам возио 1.8 и сада возим 2.0 али су модели 2008.год па не знам јел ти то меродавно да пишем?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
Pa jel to Mondeo MK 4 ili MK3?Ukoliko je MK$...onda mislim da je to to!?
Мислим да је 4... Никад ти ја то ниссм нешто посебно гледао.... Slika

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
To je to! ;) SA koliko konja je taj tvoj Tdci 2.0?Koliko ti troši po gradu,a koliko na putu ?
ficha007 piše:
ponedeljak, 17. feb. 2020. u 22:16h
I sam sam u nekim razmišljanjima kao i ti, mada je meni još uvek "prvi pik na draftu" S max i više sam okrenut ka traženju takvog automobila. Sa druge strane MK4 SW mondeo mi je Darko Miličić mrgreen ( "drugi pik na draftu" ) među automobilima, pa sam i ja gledao i te 2.0 TDCI motore ( zajedničke za S max i Mondeo ) ali i ove 1.6 TDCI motore koji se javljaju u FL verziji Mondea, jer je ponuda ovih jačih na oglasima trenutno slabija u odnosu na ove 1.6 TDCi.

Takođe, moram da se ovim putem zahvalim i javno Dragomiru iz Ford servisa u Pinosavi koji je našao za shodno da mi u par mailova koje sam mu poslao odgovori i ukaže mi na neke stvari vezane za Forda.

U svakom slučaju ja sam, kada sam počeo da gledam Mondea i S-max-a pošao od benzin motora, ali kako je njihova ponuda na oglasima slaba ( čitaj: nikakva ), od Dragomira sam dobio savet za 2.0 TDCI motor ( doduše u konkurenciji su bili 1.8 TDCI i 2.0 benzin ). E sad, nisam ga pitao za ovaj motor, ali sam malo guglao i naišao i na ovaj tekst:

https://proauto.ba/odrzavanje-polovnog- ... 2007-2015/ iz kojeg se vidi da je preporuka 2.0 TDCI motor, ali imaš člana ovoga foruma, Tilera koji ti je u ovoj temi pisao o svome iskustvu sa 1.6 TDCI motorom.

Iskustva ljudi su jednostavno različita i sve se u velikoj meri svodi na održavanje, i to kakvo je bilo kod prethodnog vlasnika, i kakvo ti imaš nameru da radiš.

Malo sam neiskusan što se tiče ovog foruma,pa bi mi značilo da mi kažeš na koji način da kontaktiram Dragomira za malu pomoć?Ja sam krenuo u potragu željom da promenim svoj sadašnji auto, Fiat Stilo SW 2005 koji sam kupio 2008. godine, i koji me verno služi sve ove godine, uz normalno održavanje, ali koga želim da zamenim sa Fordom. Prvo sam gledao neko 2008/2009 godište, ali sam onda presekao u glavi, i krenuo da tražim mlađi auto koji ću voziti narednih 7-8 godina, jer stvarno nemam nameru da ga sredim, vozim dve godine i prodam, već da me duže služi.

Moj savet bio bi da kontaktiraš mailom Gagija i zamoliš ga da ti u par rečenica opiše prednosti/mane oba motora, jer kao iskusan serviser svakako zna njihove karakteristične boljke, ali i dobre strane.

Pratiću ovu temu jer me iskreno zanima mišljenje ljudi sa ovoga foruma, jer sam za kratko vreme sam ovde našao pregršt korisnih informacija, i iskreno se nadam da ću u skorije vreme uspeti da rešim jednog Forda.
Hval ti druže! :D Ja nisam nešto iskusan što se ovakvih foruma tiče...pa bi te zamolio da mi kažeš na koji način i kako da kontaktiram Dragomira?
I ti,kao i ja izlaziš oz FIATA zadovoljan!JA imam odličnu Cromu koja je kod mene 7-mu godinu i kojom sam prezadovoljan,ali posle tog vremena došlo je vreme da je zamenim...iako je još uvek odlična!Međutim,generalno menjam automobile na 5-8 godina...pa imam želju da je zamenim...iako sam stvarno prezadovoljan kako me je služila!
Generalno bih neki auto sličnog konfora,ali da manje troši...pošto MJT sa 120 ks nije mali potrošač!Iskreno,razmišljam se između Mondea karavana i Hečbeka(limuzina nikako zbog malog gepeka),Citroen C5 karavaan i počeo sam da gledam i Ford Fokus u karavan verziji zbog manje potrošnje!Mondeo mi je prvi pik,ali bih voleo da znam kolika je realna potrošnja sa Tdci 2.0 i sa Tdci 1.6 po gradu i na putu t.j. prava realna razlika u potrošnji između ta dva motora?Takođe bih voleo da znam to isto i za Fokusa karavana sa Tdci 1.6 ?
Obzirom da sam 190 cm i 114 kg najviše mi odgovara veličinom i konforom Ford Modeo(Citroen C5 je nešto manji iznutra),ali sam na auto placu sedeo i u Ford Fokusu karavanu i možda nema toliko prostora kao Mondeo,ali je konfor zadovoljavajući!Međutim,drug mi kaže da je Fokus karavan izuzetno tvrd i neudoban automobil pošto je vozio bratovog u par navrata i da je Mondeo i pogotovu C5 daleko udobniji!Mene je Fokus prilično zadovoljio prostorom,ali ne znam da li je stvarno toliko neudoban?Takođe ukoliko je razlika u potrošnji mala t.j između 0.5 l i 1 l između Ford Mondea Tdci 2.0 i Ford Mondea Tdci 1.6 i Ford Fokusa karavana sa Tdci 1.6...onda bih sigurno ipak išao na Mondea Tdci 2.0,ali ukoliko je razlika u potrošnji veća i osetnija...onda je možda bolje Mondeo sa Tdci 1.6 ili Fokus karavan sa Tdci 1.6! Zbog toga što ću uskoro zbog mogućeg posla prelaziti veće kilometraže...pa bi drastičnija razlika u potrošnji ipak bila presudna pri odabiru...!Pa bi mi značilo da to saznam od nekoga ko zna!?

Avatar korisnika
ficha007
Poruka: 23
Član foruma od: utorak, 3. dec. 2019. u 07:47h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od ficha007 » utorak, 18. feb. 2020. u 00:05h

Neverovatno je koliko slična razmišljanja imamo. Čitam ovo što si napisao i kao da si moj alter ego. I ja sam gledao pored Forda i C5 karavan, ali sam se ipak odlučio za Ford. S tim što je kod mene na prvom mestu S max, pa MK4 SW, pa onda možda Focus SW mk3 i C max Mk2. Dakle nešto iz Ford familije. Gledao sam i MK3 SW modele sa benzinskim motorom, par komada, 2011, 2012 i 2013 godište i ne znam kakav je po pitanju kofora u odnosu na na primer Stila koji vozim, ali mi je nekako S max za sada No.1.
Чврстина вере, чистота душе, честитост живота.

Avatar korisnika
DzoksNS
Poruka: 28
Član foruma od: subota, 5. maj 2018. u 23:00h
Lokacija: Нови Сад

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od DzoksNS » utorak, 18. feb. 2020. u 00:36h

Ево овако моја искуства,
Возио сам Мондеа 1.8 тдци тренд пакет опреме са мислим 103 коња једно три четири месеца.
Био је ок лепо је ишао и повлачио потрошња му је била око 6 литара мада нисам га нешто посебно тестирао.
Мондеа којег сад возим је 2.0 тдци Титанијум х са 140 коња и могу ти рећи да је за два копља испре 1.8.
Ако је онај лепо повлачио овај је дупло бољи, по свим аспектима.
Што се потрошње тиче она је по борду ишла око 7.5 свакодневне градске вожње (сваки дан по граду) до око 5 литара кад сам ишао на море.
Ако вагаш кола по потрошњи онда мораш да много прелазиш да би ти се исплатило, ја сам рецимо узео Мондеа са 350 000 на сату, лепо ради утегнут, сув.... Прелазим годишње рецимо 10 000 и меније скроз ок. Нисам од оних који јуре што мање на сату битније ми је да је правилно и редовно одржаван од тога да је мање прешао. И да напоменем да возим умерено али знам и да стиснем педалу, понесу коњи па ти некако и лепо.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока


Avatar korisnika
ficha007
Poruka: 23
Član foruma od: utorak, 3. dec. 2019. u 07:47h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od ficha007 » utorak, 18. feb. 2020. u 07:40h

Aco, izvini, videh u nekom od prethodnih postova da se pitao kako doći do kontakta Dragomira - Gagija iz RSD Ford servisa.

Ovo je njihova adresa za kontakte: http://www.rsdford.com/kontakt.html.

Pošalji im upit i ostavi neku kontakt mail adresu i sigurno će se, ako nisu u velikoj gužvi, javiti. Meni je Dragomir par puta odgovarao na upite, tako da još jednom sve pohvale na profesionalnosti.

E sad, govoriti o potrošnji jako je nezahvalna stvar imajući pre svega u obzir naše stilove vožnje koji se razlikuju, potom lokacije gde svako od nas živi ( veći grad, manji grad, selo ), ali naravno i kubikaže motora, mada ja verujem da u nekim situacijama motor sa većom kubikažom, a ovde pričamo o 2.0 TDCI motoru lakše nosi karoseriju Mondea koja je solidno teška u odnosu na 1.6 TDCI motor, čini ga možda rasterećenijim, ali opet o tome mogu da pričaju iskusnije kolege koje su promenile više automobila.

Ja opet gledam neke troškove održavanja, pored registracije, koja je skuplja za 2.0TDCI, ali opet mislim da je taj motor izlečen dečijih bolesti tokom godina ekspolatacije...svaki motor ima neke svoje specifičnosti i mane, tako da nema savršenog motora za nas konzumente, samo je poenta ubosti dobro održavan primerak obzirom da svi gledamo polovna vozila "zavidne" kilometraže i godišta.

Ali sa druge strane moj otac vozi VW Bubu koju je novu kupio 1974, godine, koja je prešla Boga oca km, prevukla sa prikolicom sve i svašta od grožđa, džakova žita, građevinskog materijala pa se i dan danas taljiga i vozi. Da imam para da je sredim meni za "ćeif" bio bi to auto za merak i uživanje, lagane vožnjice sa klincima...tako da po meni treba gledati što očuvaniji primerak, nebitno da li je 2.0 TDCI ili 1.6 TDCI.

Ja sam na početku gledao FOrdo motor 2.0 benzin jer ne prelazim godišnje više od 10.000km maksimalno, ali ih na oglasima nema toliko da bih se odlučio za neki. Uglavnom su to sve modeli 2008. godište, pa se postavlja pitanje kakva im je mehanika. Dakle nisam razmišljao o potrošnji.

Međutim, negde na stranama ovoga foruma neko je okačio link https://www.spritmonitor.de/en/ gde su pedantni korisnici razne vrste i marke automobila beležili svoje potrošnje, pa delili sa nama ostalima, tako da verujem da ako odeš na taj sajt, odabereš Ford Mondeo sa 2.0 TDCI i 1.6 TDCI motorom imaćeš najbolji mogući podatak.

P.S Evo sad sam pogledao...Mondeo sa 1.6 TDCI motorom troši 5.17 L prosečno, onaj sa motorom 2.0 TDCI od 116KS 5.5L prosečno, a onaj od 2.0 TDCI ima od 5.38 kao neku najnižu potrošnju do 6.5 kao neku najvišu prosečnu potrošnju.
Чврстина вере, чистота душе, честитост живота.

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » utorak, 18. feb. 2020. u 10:46h

ficha007 piše:
utorak, 18. feb. 2020. u 00:05h
Neverovatno je koliko slična razmišljanja imamo. Čitam ovo što si napisao i kao da si moj alter ego. I ja sam gledao pored Forda i C5 karavan, ali sam se ipak odlučio za Ford. S tim što je kod mene na prvom mestu S max, pa MK4 SW, pa onda možda Focus SW mk3 i C max Mk2. Dakle nešto iz Ford familije. Gledao sam i MK3 SW modele sa benzinskim motorom, par komada, 2011, 2012 i 2013 godište i ne znam kakav je po pitanju kofora u odnosu na na primer Stila koji vozim, ali mi je nekako S max za sada No.1.
Ima nas i sličnih! :) Sa tim da ja imam jednu ćerku od uskoro 7 god,pa mi je S-Max malo nepotreban,a i ovi noviji su dosta skuplji od Mondea!Trenutno bi se pre opredelio za C-MAX...!Ne znam za Ford Fokusa karavana da li je stvarno toliko neudobniji od Mondea...t.j. da li je toliko tvrd koliko priča ovaj moj drug!?
DzoksNS piše:
utorak, 18. feb. 2020. u 00:36h
Ево овако моја искуства,
Возио сам Мондеа 1.8 тдци тренд пакет опреме са мислим 103 коња једно три четири месеца.
Био је ок лепо је ишао и повлачио потрошња му је била око 6 литара мада нисам га нешто посебно тестирао.
Мондеа којег сад возим је 2.0 тдци Титанијум х са 140 коња и могу ти рећи да је за два копља испре 1.8.
Ако је онај лепо повлачио овај је дупло бољи, по свим аспектима.
Што се потрошње тиче она је по борду ишла око 7.5 свакодневне градске вожње (сваки дан по граду) до око 5 литара кад сам ишао на море.
Ако вагаш кола по потрошњи онда мораш да много прелазиш да би ти се исплатило, ја сам рецимо узео Мондеа са 350 000 на сату, лепо ради утегнут, сув.... Прелазим годишње рецимо 10 000 и меније скроз ок. Нисам од оних који јуре што мање на сату битније ми је да је правилно и редовно одржаван од тога да је мање прешао. И да напоменем да возим умерено али знам и да стиснем педалу, понесу коњи па ти некако и лепо.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
Pa to mu dođe ta razlika u potrošnji od 0.5 l t.j. pola litre....deci gore-dole između 1.6 i 2.0 Tdci!I ja prelazim toliko kao i ti otprilike...tako da mu onda dođe da je svakako bolje uzeti Tdci 2.0 od Tdci 1.6!Tdci 2.0 je dosta izdržljiviji.a i auto lepše ide!To ti je na našiš 10.000 km godišnje ušteda od nekih 10.000 din na potrošnju i registracija oko 6000 din niža(pričam za TDci 1.6)...sve ukupno ispod 150 eura uštede u odnosu na Tdci 2.0 što nije nešto!Ipak je onda bolja varijanta sa Tdci 2.0 motorom!JEdino ukoliko se nađe neki mnogo noviji i bolje održavan primerak sa 1.6 po mnogo nižoj ceni u odnosu na Mondea sa 2.0...,u suprotnom ipak je definitivno bolje sa 2.0!Hvala ti druže...! :)
ficha007 piše:
utorak, 18. feb. 2020. u 07:40h
Aco, izvini, videh u nekom od prethodnih postova da se pitao kako doći do kontakta Dragomira - Gagija iz RSD Ford servisa.

Ovo je njihova adresa za kontakte: http://www.rsdford.com/kontakt.html.

Pošalji im upit i ostavi neku kontakt mail adresu i sigurno će se, ako nisu u velikoj gužvi, javiti. Meni je Dragomir par puta odgovarao na upite, tako da još jednom sve pohvale na profesionalnosti.

E sad, govoriti o potrošnji jako je nezahvalna stvar imajući pre svega u obzir naše stilove vožnje koji se razlikuju, potom lokacije gde svako od nas živi ( veći grad, manji grad, selo ), ali naravno i kubikaže motora, mada ja verujem da u nekim situacijama motor sa većom kubikažom, a ovde pričamo o 2.0 TDCI motoru lakše nosi karoseriju Mondea koja je solidno teška u odnosu na 1.6 TDCI motor, čini ga možda rasterećenijim, ali opet o tome mogu da pričaju iskusnije kolege koje su promenile više automobila.

Ja opet gledam neke troškove održavanja, pored registracije, koja je skuplja za 2.0TDCI, ali opet mislim da je taj motor izlečen dečijih bolesti tokom godina ekspolatacije...svaki motor ima neke svoje specifičnosti i mane, tako da nema savršenog motora za nas konzumente, samo je poenta ubosti dobro održavan primerak obzirom da svi gledamo polovna vozila "zavidne" kilometraže i godišta.

Ali sa druge strane moj otac vozi VW Bubu koju je novu kupio 1974, godine, koja je prešla Boga oca km, prevukla sa prikolicom sve i svašta od grožđa, džakova žita, građevinskog materijala pa se i dan danas taljiga i vozi. Da imam para da je sredim meni za "ćeif" bio bi to auto za merak i uživanje, lagane vožnjice sa klincima...tako da po meni treba gledati što očuvaniji primerak, nebitno da li je 2.0 TDCI ili 1.6 TDCI.

Ja sam na početku gledao FOrdo motor 2.0 benzin jer ne prelazim godišnje više od 10.000km maksimalno, ali ih na oglasima nema toliko da bih se odlučio za neki. Uglavnom su to sve modeli 2008. godište, pa se postavlja pitanje kakva im je mehanika. Dakle nisam razmišljao o potrošnji.

Međutim, negde na stranama ovoga foruma neko je okačio link https://www.spritmonitor.de/en/ gde su pedantni korisnici razne vrste i marke automobila beležili svoje potrošnje, pa delili sa nama ostalima, tako da verujem da ako odeš na taj sajt, odabereš Ford Mondeo sa 2.0 TDCI i 1.6 TDCI motorom imaćeš najbolji mogući podatak.

P.S Evo sad sam pogledao...Mondeo sa 1.6 TDCI motorom troši 5.17 L prosečno, onaj sa motorom 2.0 TDCI od 116KS 5.5L prosečno, a onaj od 2.0 TDCI ima od 5.38 kao neku najnižu potrošnju do 6.5 kao neku najvišu prosečnu potrošnju.
Definitivno je onda bolja varijanta sa Tdci 2.0 obzirom da je razlika u potrošnji u odnosu na Tdci 1.6 mizerna....nije ni pola litre!
Hvala ti puno na iskrenom i opširnom odgovoru...puno si mi pomogao...najiskrenije! thumbsuph
Evo ja ću ti preneti malo mojih saznanja...pošto vidim da si i ti razmišljao o Citroenu C5 sa istim motorima!Koliko sam zaznao...C5 je nešto teži od Mondea i to nešto je skoro 150 kg u svim verzijama u odnosu na Mondea!Samim tim sa istim motorom troši pola litre do litar više od Mondea sa identičnim motorom...i malo je lenjiji!Citroen C 5 je dosta teži i od Pasata i od Mondea...i od dosta automobila iste klase....tu je tek negde sa Audijem A6!Samim tim dosta teži od drugih automobila iste klase...i po pričama onih koji ih imaju ipak nešto više troši od Mondea!Što se tiče eksterijera i enterijera...tu su mišljenja podeljena,pošto su ukusi različiti!Definitivno C5 ima možda najbolja sedišta u klasi,ali ostale stvari zavise od ukusa!C5 je udobniji od Mondea...pogotovu verzija sa Hidroactive amortizerima...mada sa tom varijantom C5 je najudobniji serijski automobil...pa se tu nijedan drugi ne može porediti sa njim!Što se tiče pouzdanosti i C5 je kao i Mondeo prilično pouzdan i sličan po cenama sa održavanjem,ali je ta verzija sa Hidroactive amortizerima koliko bolja...toliko i lošija od obične...pošto su ti takvi amortizeri oko 20.000 din po komadu plus ruke ukoliko odu...mada solidno traju!E sada,Mondeo je komforniji,bolje leži na putu,ima nešto kvalitetnije i dugotrajnije trapove,nešto bolju elektroniku...možda i nešto malo jeftiniji za održavanje( što se nekih stvari tiče pošto dele dosta toga istog) ...i samim tim možda za nijansu generalno pouzdaniji od C5!MAda vlasnici su uglavnom zadovoljni i sa C5 i sa Mondeom...iako bih ja ipak malu prednost dao Mondeu! :D
I moram da se zahvalim svima koji su do sada dali svoja mišljenja...pošto su se vidim stvarno potrudili!Hvala...
SAda još da saznam iskustva onih koji su vozili Fokusa karavana što se udobnosti i potrošnje tiče...pa da prelomim!? :bravo:

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » subota, 22. feb. 2020. u 00:49h

Prodao ja Cromu...međutim sada me drug nagovara na ovu noviju verziju PEUGEOT 308 Hdi 1.6 u karavan verziji sa 92 ks...koji se radi od 2014 god na ovamo.Kaže da je udobniji i najbolji auto u klasi...čak bolji i od Fokusa.Da nu je potrošnja još manja ,a da je cena održavanja slična.Da je to isto verzija Hdi-Tdci koja je novije generacije sa 8 ventila bez problema sa taloženjem ulja kao u prvoj 16 ventilskoj verziji ovih motora...da nema plivajući zamajac i da nema varijabilnu...već da ima normalnu turbinu,a da je cena održavanja slična Fokusu Mk3 karavanu!Video sam sam ga,prelep iznutra...malo me buni što je maltene svo podešavanje preko onog ekrana,ali je u 2015 godištu skuplji od Fokusa 2012 godište oko 1500 eura!Sada ne znam da li se isplati dati za njega novijeg 3 godine od fokusa 1500 evra više...!?Mada Fokus sa Tdci 1.6 od 95 ks ima plivajući zamajac...pa ima i taj potencionalni trošak od nekih 500 eura!Pezom bi trebao da troži zbog smanjene težine oko 1 l manje od Fokusa...!Sa druge strane našao sam nekoliko dobrih Mondea 2010 gde imam registraciju odmah od 300 eura za verziju Tdci sa 140 ks,a skoro 350eura za verziju sa 163 ks.Kod svakog treba da se radi odmah veliki i mali servis,diskovi i pločice su pred menjenjem...a msilim da se kod njih moraju uzeti i nove letnje gume.Mondeo troši sa Tdci 2.0 troši po Beogradskoj gužvi od 7.5 do 8.5 l...u proseku po gradu ooko 8-8.2 l...po onome pšro sam saznao.Cena registracije je skuplja u odnosu na Fokusa i novije verzije Peugeota 308 od 50 e do 100 eura za verziju sa 163 ks!Sa jedne strane ne daju mi se tolike pare za Peugeota 308,jer sam skoro ostao bez posla,lai se nadam uskoro novom...a opet tu razliku u ceni ću nadoknaditi kroz manju potrošnju i registraciju za 3 do 4 godine! I sada nemam pojma šta da radim...? Ima li neko neki predlog?

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » četvrtak, 5. mar. 2020. u 22:51h

Ipak sam uzeo Mondea karavana 2010 Tdci 2.0 140 ks.Odličan je auto,ali i po mojim kriterijumima malo poooveliki...mada se navikavam polako! :) Troši oko 2 litre po gradu manje od moje prethodne Fiat Crome i to mi je dovoljna ušteda!Voleo bih da je u još boljem stanju...iako je stvarno dobar,ali za to mi je bilo potrebno 2500-3000 eura više...pa moram biti zadovoljan! ;)
Imam mali problemčić ili možda uopšte nije problem!?U gepeku...kada sam izvadio sav onaj fabrički stiropor gde stoje fabrički dodaci i ona tečnost za krpljenje guma...na limu tog udubljenja je bilo malčice vode!Ne ravnomerno preko celog tog fabričkog ulegnuća za taj stiropor ili rezervni točak kod nekih već samo po malčice na određenim delovima t.j. neki delovi su bili suvi,a neki malčice mokri!Sada ne znam da li negde pušta vodu ili je razlog kondenz...pošto je auto definitivno neposredno pred prodaju t.j. pre nego što sam ga kupio bio dubinski opran!? Pomislio bih da je sigurno kondenz...da nisam našao sitne neravnomerno raspoređene blobuke na farbi na tom delu...tj ta farba će se uskoro tu početi ljuštiti zbog rđe ispod!Obzirom da je auto spolja od ispod zdrav...nisam siguran da je to samo do kondenza ili možda grešim?

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od FM III » četvrtak, 5. mar. 2020. u 23:17h

Srećna kupovina i predstavi auto na pravom mestu a problem izloži u novoj temi.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Aca1976
Poruka: 41
Član foruma od: četvrtak, 6. feb. 2020. u 23:51h

Re: Molim za pomoć pri kupovini Mondea Mk4 sa motorom Tdci 1.6 ili Tdci 2.0?

Poruka od Aca1976 » četvrtak, 5. mar. 2020. u 23:23h

Hvala.Hoću...čim nađem vremena.Pozdrav

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“