Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Par pitanja u vezi sa Mondeo MK5

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Odgovori
Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Par pitanja u vezi sa Mondeo MK5

Poruka od fabrizio » petak, 17. dec. 2021. u 22:22h

Hajdemo opet. :)
Kupio bih Mondeo, u najboljem slučaju ST line:

Slika

Čini mi se da bi Mondeo mogao biti spoj praktičnog automobila i relativno sportskog osećaja pa bih da proverim sa vama koji imate iskustva. Ranije sam išao beskompromisno na moje prioritete, ali sad imamo ženin Abarth za to pa može moj auto da bude samo malo dosadniji a dosta praktičniji. :)
Evo šta me zanima:

1. Koji je odnos letve volana na 2.0 benzincu? Vozio sam stari iz 1994 i to je bilo veoma sporo.
2. Je li Mondeo upravljiv kako se priča, da li neko ima iskustva u poređenju sa BMW serije 3 ili 5, Alfa Giulia ili 159?
3. Kako zvuči ovaj benzinac od 240ks, je li uglađeniji od 210ks dizela?
4. Na oglasima vidim da svi imaju obična ravna sedišta, postoji li neki sport pack sa većom potporom i dubljim kadicama?
5. Kako je koncipiran obrtni momenta na benzincu od 240 ks? Tih 340nm deluje dovoljno da se može voziti bez tenzije po gradu na 1500-2000 rpm, ali da li se u praksi mora penjati u više obrtaje kad se leti uključi klima na primer i snaga znatno opadne u gradskoj gužvi?
6. Da li je auto stabilan na relatino većim brzinama, je li vešanje orijentisano na performanse kao 159 i Serija 3 BMW, ili je mekano kao 407, Laguna, C5 i slično?
7. I na kraju kvalitet unutrašnjosti u smislu cvrčaka i ostalih zvukova tokom vožnje, može takođe poređenje sa drugim automobilima.

Hvala. :)

Nikola312
Poruka: 1119
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od Nikola312 » petak, 17. dec. 2021. u 23:41h

1. Ne znam
2. Upravljiv jeste ali nema onog "sportskog" osećaja na volanu kao kod ovih auta koje si naveo.
3. Ja vozim 1.5 benz i više se na dizela ne vraćam. Performanse ovog mog su uporedive sa 2.0 tdci, ovaj 2.0 koji pominješ nema neke izražene mane i verovatno odnosi pobedu nad dizelom u svim oblastima osim potrošnje
4. Ta obična ravna sedišta su neudobna prilično, ja bih ova moja rado menjao za kadice. U višim paketima dolaze kadice.
5. Ovo je najlepši deo, vuče jednako dobro u opsegu od 1500 do 4500 obrtaja, klimu ne oseća (2.0 tek neće), nema nikakvog gubitka snage.
6. Auto je stabilan na visokim brzinama, ali je vešanje mekano kao kod Lagune, c5.
7. Nikakvih cvrčaka nema, još je moj Trend klotara. Jeftinija plastika oko naslona za ruke, jeftin itison u gepeku i sedišta su mi jedine zamerke na enterijer.

Nadam se da sam malo pomogao. :)

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od Jozza » subota, 18. dec. 2021. u 00:37h

Što se tiče tvrdoće oslanjanja, ništa što set opruga i amortizera ne može da reši

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od fabrizio » subota, 18. dec. 2021. u 08:21h

Nikola312 piše:
petak, 17. dec. 2021. u 23:41h
1. Ne znam
2. Upravljiv jeste ali nema onog "sportskog" osećaja na volanu kao kod ovih auta koje si naveo.
3. Ja vozim 1.5 benz i više se na dizela ne vraćam. Performanse ovog mog su uporedive sa 2.0 tdci, ovaj 2.0 koji pominješ nema neke izražene mane i verovatno odnosi pobedu nad dizelom u svim oblastima osim potrošnje
4. Ta obična ravna sedišta su neudobna prilično, ja bih ova moja rado menjao za kadice. U višim paketima dolaze kadice.
5. Ovo je najlepši deo, vuče jednako dobro u opsegu od 1500 do 4500 obrtaja, klimu ne oseća (2.0 tek neće), nema nikakvog gubitka snage.
6. Auto je stabilan na visokim brzinama, ali je vešanje mekano kao kod Lagune, c5.
7. Nikakvih cvrčaka nema, još je moj Trend klotara. Jeftinija plastika oko naslona za ruke, jeftin itison u gepeku i sedišta su mi jedine zamerke na enterijer.

Nadam se da sam malo pomogao. :)
Ne samo da si pomogao, nego se ne sećam da sam ovako konkretan i bull-free odgovor dobio na forumima za poslednjih 20 godina, čak si mi i na broj 1 odgovorio u broju 2. :)
Moraću da provozam i vidim lično koliki je kompromis po pitanju osećaja na volanu i upravljivosti. Naslušao sam se Britanaca koji sve vreme stavljaju Mondeo i Focus u vrh kad je u pitanju upravljivost, čak ispred Alfe i BMW, no uvek je moguće da su malčice neobjektivni ipak je to "njihov" brend. :)

Nikola312
Poruka: 1119
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od Nikola312 » subota, 18. dec. 2021. u 08:37h

Sad gledam, pitanje je koliko je moj odgovor relevantan jer se odnosi na mk5 (u prvoj tvojoj poruci stoji slika mk5) a naslov teme se odnosi na mk4 koji se malo drugačije vozi (svakako je "tvrđi" i upravljiviji). Javiće se neko sa iskustvima s ovim modelom. I mislim da je 2.0 bio malo problematičan, nisam siguran da je za preporuku.

Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od fabrizio » subota, 18. dec. 2021. u 14:05h

Hmm, interesantno Wikipedia kaže da je to četvrta generacija a da peta dolazi 2022. pa sam tako i napisao u naslovu.

Slika

Nevezano za naziv, koji je razlog što su sa poslednjom generacijom promenili karakter u tom smislu?
U kom smislu problematičan?

Avatar korisnika
Martin Mystere

 
Poruka: 294
Član foruma od: ponedeljak, 26. okt. 2020. u 20:04h
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od Martin Mystere » subota, 18. dec. 2021. u 14:13h

Mislim da je mislio da je problematičan na pretposlednjoj generaciji.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od Jozza » subota, 18. dec. 2021. u 14:17h

Nisu sa poslednjom generacijom promenili priču. Druga generacija (00-07) je bio najdirektniji na volanu, dok je svaki sledeći bio veći i udobniji, a u tom smeru i manje "sportski". Da ne grešim dušu, nisam vozio taj Mondeo ha koji se raspituješ, ali ne verujem da je na istom nivou sa BMW-om po pitanju osećaja na volanu. Svakako, punokrvne sportske karakteristike se i ne mogu tražiti u limuzini tog segmenta, jer su ti automobili namenjeni za udobno krstarenje. Za sportsko uživanje su pre BMW 3, Mercedes C, Ford Fokus, itd. Naravno turbo/kompresor benzinske varijante.
PS: Nisam čuo ništa loše za jačeg 2.0 benzinca

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока


Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Nikola312
Poruka: 1119
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od Nikola312 » subota, 18. dec. 2021. u 14:20h

Da, u modelu do 2014, mislim da je imao problem sa pregrevanjem. U aktuelnoj, poslednjoj generaciji (mk5) nema tih problema i generalno važi za pouzdan motor. Pogledaj neke yt review-e, mislim da ima nekoliko sa ozbiljnijim kilometražama.

Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK4

Poruka od fabrizio » subota, 18. dec. 2021. u 15:02h

Dakle mene zanima MK5, što je zapravo četvrta generacija. Sad sam malo čitao, vidim da je MK2 ustvari restyle prve generacije.
Ne mogu da izmenim naslov teme, ako moderatori mogu bilo bi korisno.

Nažalost BMW je dodatno razvodnio svoje civilne verzije poslednjih godina, osetno su mekši i odnos letve volana je 14:1 čak i više što je bolje nego kod većine ali i dalje relativno sporo. Imao sam trojke E46 i E90 i jednu peticu onaj ružni E60, naravno da je razlika u odnosu na stari i novi C5, Lagunu ili A4 ili Passat osetna u upravljivosti i osećaju na volanu, ali da budem iskren taj imidž vlasnika BMW me je uvek pritiskao, nekako me uvek bilo sramota od samog sebe dok sam ih vozio. Subjektivno znam, ali tako je kako je.
Imao sam i C klasu W204, to je tek diskonektivan osećaj vozača sa autom, spor volan do besvesti, auto koji vozi vas a ne vi njega, prodao sam ga posle 6 meseci. Totalna penzija i za to je vrh, ali mene to smara.
Preko 5 godina sam imao 159, zapravo dve prva je bila benzin 3.2 oko godinu i po a nakon nje 2.4 JTDm, kako se taj auto vozi to je neopisivo. Letva je izrazito brza 12.7:1, auto ima gotovo neizmerno mehaničkog gripa, kvalitet unutrašnjosti je odličan, pravi raj za entuzijastu ali otvor prtljažnika mali pa ne ulaze relativno manje ali kabaste stvari iako je zapremina prtljažnika dovoljna. U kabini nema mnogo prostora što mi nije bio veliki problem jer su klinci manji, ali sve u svemu problem je što je auto već u godinama i nije preterano praktičan, skoro pa kao ni Serija 3 BMW, kao ni ovaj W204.
E imao sam i tu 2004 Lagunu, 2004 C5 i 2013 C5, Renault je samo mekan ali ne i udoban meni lično jer volim konkretnije vešanje, Citroen veoma mekan i udoban u smislu da ne oseća ove naše loše puteve, ali uvek mi u njima bude muka od ljuljanja, novi C5 je imao podešavanje tvrdoće amortizera pa to malo pomogne, ali na velikim brzinama me uvek bilo strah, istina to je subjektivan osećaj jer sam drugi C5 imao posle 159. Noviji C5 je bio 2.0 diesel 170ks, vukao se kao da ima 70ks. Prosto automobil za drugu ciljnu grupu, nije mi to bio pametan potez.
Peugeot 407 vrlo slično, sve je to nekonkretno i kao na balonima zarad kao neke udobnosti, a sedišta premekana da bole leđa na dužim putovanjima, potpuno neorgonomski za mene lično.
Audi i ostale VW sam vozio ali ih nisam posedovao lično. Oni ne dolaze u obzir iako su generalno dobra vozila po meri običnog smrtnika, problem je što su u svemu dovoljno dobri a ni u čemu odlični. Precenjeni uglavnom, a ni taj imidž mi ne bi pao lako da budem iskren. Unutrašnjost me u njima deprimira, osećaj na volanu je takođe loš, diskonektovan, spor volan. U tehničkom smislu oni su upravljivi ako ih terate u limite, ali voziti brzo civilne verzije VW i ostale derivate na toj bazi je kao da terate svinju da trči, možda i dobijete neke rezultate ali neće ličiti ni na šta drugo osim na svinju koja trči, potpuno neprirodno stanište za te automobile koji su namenjeni nečemu drugom.
Čak sam išao da pogledam Giulia Veloce, 2.0 benzin 280 ks, letva volana 11.5:1, upravljivost i osećaj u vožnji su biblijski, ali dva su problema od kojih je jedan (ne)praktičnost slična kao na 159, a drugi je cena od bar 30 000 Eura za pristojan primerak.
E da, probao sam i Stelvio koji rešava praktičnost, ostaje samo problem cene koja ide i više od 30 000 za dobru jedinku. Ma progutao bih i to što je SUV iako ih ne volim, taj auto se vozi nestvarno dobro, samo ništa bar još par godina dok cene ne padnu.

I tako ja bih hteo nešto što se vozi kao Alfa ili u najgorem slučaju BMW, ali da je praktično kao C5 ili Passat, pa sam mišljenja da bi Mondeo MK5 moooožda mogao biti rešenje i zato sam došao po pomoć. :)
Ford se obraća normalnim ljudima, ne ovakvima kao što sam ja, ali je Ford tradicionalno dobro upravljiv i zato sam smatrao da bi Mondeo mogao biti dobar kompromis.

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK5

Poruka od speccko » nedelja, 19. dec. 2021. u 00:22h

Da ti ne pisem po brojevima, jer vecinu ne znam ali uporedicu ti 407icu 2005 2.0hdi 136 sa oni koznim sedistima (po mestu gde sedis nije bila koza, nzm u koju vrstu spadaju)(vozio sam je 3 god) ali recimo bila su meni odlicna i upste nisu bila mekana kao ona stofirana. Na mk5 imam Titanium nemam kozna sedista ali ne deluju mi lose.

Slika

mk5 mi je 150ps-a ali odziv na gas ne moze da se uporedi sa 407icom. Znam da je 14 konja vise ali osecaj je veci od toga.
Volan na mk5 mnogo laksi i upravljiviji.
Menjac na mk5 takodnje rekao bih kraci sto se tice hoda menjaca i daje i lepsi osecaj saltanja.
Udobnost, a znamo da je 407 udoban, ne bih rekao da mogu primetiti neku razliku, mk5 je udoban.
Plastike unutra, bar kod Titanium verzije, rekao bih jedino na vratima donja kadica je obicna plastika, ostalo je sve nekako gumirano, zadebljano, masivno, uopste ne deluje jeftino.

Volan - ljusti se izgleda brzo lak/farba sa volana i takode, bar kod mene, ponekad cujem kad okrecem volan da ceo centralni deo dakle deo gde stoji airbag malo krcne, ima lufta. Moze da se sredi bilo kojim mali parcetom nekog sundjera recimo, ali eto, to "se cuje".

Daska pozadi, nije mi neka wow, sta vise malo se iskrivila, ne znam sta je radio vlasnik pre mene - da li sunce ili teret.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK5

Poruka od Jozza » nedelja, 19. dec. 2021. u 02:34h

Ma kakav Pežo 407, to nije auto, to je trolejbus. Vozio sam više od godinu dana 407 2.0 HDI automatik, panorama krov, kožna sedišta, 17-ce felne. Jeste udoban auto, sedišta kao fotelje, ali je upravljivost dve klase slabija u odnosu na Mondeo MK3. Odličan je za penzionisanje na dužim relacijama, i to je sve. Motor odlično poteže, ali brzo "umre" čim dohvati 4000rpm. Turbo benzinac pruža mnooogo veću elastičnost. Što se tiče Mondeo benzinca, 2.0 motor nije imao problema sa pregrevanjem, problematični su bili 1.0 iz Fokusa i 1.6 koji je išao i u Fokusa i Mondea.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока




Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

emmet
Poruka: 58
Član foruma od: subota, 4. dec. 2021. u 07:25h

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK5

Poruka od emmet » petak, 24. dec. 2021. u 19:08h

Jozza piše:
nedelja, 19. dec. 2021. u 02:34h
problematični su bili 1.0 iz Fokusa i 1.6 koji je išao i u Fokusa i Mondea.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока
Ovo se odnosni na 1.0 EcoBoost? To se odnosi i na novoj generaciji Focus MK4? :/

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 2011
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Par pitanja u vezi sa Mondeo MK5

Poruka od Jozza » petak, 24. dec. 2021. u 19:20h

Do neke godine, ne znam tačno

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“