Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus ST2

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Odgovori
Avatar korisnika
bratislav
Poruka: 11
Član foruma od: nedelja, 4. jul 2021. u 22:35h
Lokacija: Beograd

Focus ST2

Poruka od bratislav » utorak, 27. sep. 2022. u 13:53h

Pozdrav svima,

Interesuje me da li neko ima iskustva sa svakodnevnom eksploatacijom Focusa Mk3 ST?
Nasao sam par postova ovde na forumu, ali su svi takmicarski orijentisani, dok bih ga ja koristio za neku klasicnu upotrebu - do posla i na otvorenom putu. Postoji dosta artikala na internetu koje sam procitao i sve sto sam video ukazuje da je auto kao i svaki drugi jako dobar kada je dobro odrzavan (naravno).

Odakle nabaviti ovaj auto? Gde probati? Mozda mi se ne svidi kada probam :D
Trenutno postoji jedan na oglasima - https://www.polovniautomobili.com/auto- ... -scti-st-2 ali mi jako sumnjivo izgleda sa ovim stikerima. Da li ga je neko video uzivo ili cak probao?

Avatar korisnika
zex24
Poruka: 406
Član foruma od: utorak, 31. okt. 2017. u 18:39h
Lokacija: Novi Sad

Re: Focus ST2

Poruka od zex24 » utorak, 27. sep. 2022. u 17:37h

Ja sam STa uzeo za svakodnevnu upotrebu i odustao od toga (ostao na starom Meganu 2 1.9dci iz 2003) :) Pre svega nezgodan je za manevrisanje u gradu jer recimo da uradim polukruzno trebaju mi tri trake. Nije nista strasno ali za grad mislim da nije.

Avatar korisnika
Stivipg
Poruka: 120
Član foruma od: petak, 24. jan. 2014. u 10:37h
Lokacija: Podgorica
Kontakt:

Re: Focus ST2

Poruka od Stivipg » utorak, 27. sep. 2022. u 22:57h

Ja st225 vozim svaki dan , mada godisnje ne prelazim preko 10kkm jer dosta vozim i motor . Meni se pokazao kao skroz ok za svaki dan . Dok je bio na genvide bio je pretvrd i to je bilo mucenje, sad je na fabricko vjesanje i 19’ tocak i podnosljivo je, zimi je banja jer je zimski tocak za dva broja manji . Sve je super sem potrosnja koja je malo teze pada na ove cijene goriva

E sad i ja sam dugo bio u dilemi dal da je “vikend” auto i uz njega josh neki auto ali sam odustao iz prostog razloga sto mora covjek iskesirat pare za drugi auto , sipanja dva goriva , dvije registracije , dva odrzavanja a s obzirom da ne prelazim veliku kilometrazu ovako je lakse a opet je konstantno uzivanje u autu

Avatar korisnika
PMilan
Poruka: 716
Član foruma od: sreda, 7. dec. 2011. u 16:57h
Lokacija: Beograd

Re: Focus ST2

Poruka od PMilan » sreda, 28. sep. 2022. u 20:57h

Ovaj iz prvog posta sam gledao pre par meseci. Onako, volan poprilicno izlizan za tu km i to u gornjoj desnoj polovini. Ima servisnu, koliko je tacna ne znam, nisam proveravao.
Rekao bih da je farbana desna strana, kvacilo pred zamenu. Ima samo jedan kljuc koji je poprilicno izlizan. Auto je na HR plavim oprugama i ovo na njemu je 19 tocak.

Avatar korisnika
bratislav
Poruka: 11
Član foruma od: nedelja, 4. jul 2021. u 22:35h
Lokacija: Beograd

Re: Focus ST2

Poruka od bratislav » četvrtak, 29. sep. 2022. u 14:55h

zex24 piše:
utorak, 27. sep. 2022. u 17:37h
Ja sam STa uzeo za svakodnevnu upotrebu i odustao od toga (ostao na starom Meganu 2 1.9dci iz 2003) :) Pre svega nezgodan je za manevrisanje u gradu jer recimo da uradim polukruzno trebaju mi tri trake. Nije nista strasno ali za grad mislim da nije.
Oprostio bih mu manevrisanje definitivno :D
Kako se pokazala pouzdanost, nije bilo problema nekih vecih? Potrosnju znam otprilike, trebalo bi da je nekih litar-dva veca nego u trenutnoj Fiesti koju vozim tako da mi je to ok.
Stivipg piše:
utorak, 27. sep. 2022. u 22:57h
Ja st225 vozim svaki dan , mada godisnje ne prelazim preko 10kkm jer dosta vozim i motor . Meni se pokazao kao skroz ok za svaki dan . Dok je bio na genvide bio je pretvrd i to je bilo mucenje, sad je na fabricko vjesanje i 19’ tocak i podnosljivo je, zimi je banja jer je zimski tocak za dva broja manji . Sve je super sem potrosnja koja je malo teze pada na ove cijene goriva Slika

E sad i ja sam dugo bio u dilemi dal da je “vikend” auto i uz njega josh neki auto ali sam odustao iz prostog razloga sto mora covjek iskesirat pare za drugi auto , sipanja dva goriva , dvije registracije , dva odrzavanja a s obzirom da ne prelazim veliku kilometrazu ovako je lakse a opet je konstantno uzivanje u autu
st225 cenim da je jos ekstremniji za svaki dan nego mk3 ST, ovaj je nekako civilizovaniji sa samo 4 cilindra :D

PMilan piše:
sreda, 28. sep. 2022. u 20:57h
Ovaj iz prvog posta sam gledao pre par meseci. Onako, volan poprilicno izlizan za tu km i to u gornjoj desnoj polovini. Ima servisnu, koliko je tacna ne znam, nisam proveravao.
Rekao bih da je farbana desna strana, kvacilo pred zamenu. Ima samo jedan kljuc koji je poprilicno izlizan. Auto je na HR plavim oprugama i ovo na njemu je 19 tocak.
Sve to izgleda da nije onako kako bi trebalo, mislim da mi se ne isplati ni ici videti.
Bice da cu cekati da se pojavi neki drugi..

Avatar korisnika
zex24
Poruka: 406
Član foruma od: utorak, 31. okt. 2017. u 18:39h
Lokacija: Novi Sad

Re: Focus ST2

Poruka od zex24 » četvrtak, 29. sep. 2022. u 15:25h

Nije bilo problema ali je on vec bio i modifikovan i redovnije odrzavan nego inace kad sam ga uzeo od prethodnog vlasnika.
Trosi koliko ga stisnes. Mislim da mi je po gradu potrosnja bila oko 11l ako se dobro secam.

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5006
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Focus ST2

Poruka od Sharpshooter » četvrtak, 29. sep. 2022. u 20:40h

Vozao sam i ja MK2 ST-a skoro 5 godina kao primarni daily auto i može se sa njim bez problema.
Jedino ti je potrošnja problem i specifični preskupi delovi.

Sada cepam mazdu 3 MPS, koja je u osnovi taj isti focus koji gledaš.
Pola ford, pola mazda. Čak je i blok motora isti.

Ako voziš u gradskoj vožnji taj auto da bi uživao, očekuj potrošnju od 13 do 15 litara.
Treba napojiti 250ks.
Najveća mana kod tog ST-a je što nema mehanički sper.

Kao što kaže kolega Zex, treba proveriti šta je sve na njemu rađeno, menjano, budženo i u kakvom je stanju.
Pošto od toga može mnogo da te boli glava posle ili novčanik. :)
Evo ti tema, pa sam zaključi da li se isplati kao daily:
https://www.fordclubserbia.org/forum/vi ... =6&t=22370
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
bratislav
Poruka: 11
Član foruma od: nedelja, 4. jul 2021. u 22:35h
Lokacija: Beograd

Re: Focus ST2

Poruka od bratislav » ponedeljak, 17. okt. 2022. u 20:01h

zex24 piše:
četvrtak, 29. sep. 2022. u 15:25h
Nije bilo problema ali je on vec bio i modifikovan i redovnije odrzavan nego inace kad sam ga uzeo od prethodnog vlasnika.
Trosi koliko ga stisnes. Mislim da mi je po gradu potrosnja bila oko 11l ako se dobro secam.
Dobro, to je sasvim pristojno. U sustini nemam problem sa potrosnjom, ali supruga ima i ne da se zeznuti jer je masinac :D
Sharpshooter piše:
četvrtak, 29. sep. 2022. u 20:42h
Vozao sam i ja MK2 ST-a skoro 5 godina kao primarni daily auto i može se sa njim bez problema.
Jedino ti je potrošnja problem i specifični preskupi delovi.

Sada cepam mazdu 3 MPS, koja je u osnovi taj isti focus koji gledaš.
Pola ford, pola mazda. Čak je i blok motora isti.

Ako voziš u gradskoj vožnji taj auto da bi uživao, očekuj potrošnju od 13 do 15 litara.
Treba napojiti 250ks.
Najveća mana kod tog ST-a je što nema mehanički sper.

Kao što kaže kolega Zex, treba proveriti šta je sve na njemu rađeno, menjano, budženo i u kakvom je stanju.
Pošto od toga može mnogo da te boli glava posle ili novčanik. :)
Evo ti tema, pa sam zaključi da li se isplati kao daily:
https://www.fordclubserbia.org/forum/vi ... =6&t=22370
Uf i Mazda je bas dobra, ne da se takodje pronaci u prodaji nigde...

Ostao je da me kopka ovaj sa oglasa inace pa sam nastavio istazivanje :D
Trazio sam ga na CarVerticalu, imao je udes sa prednje i desne strane (kao sto je PMilan primetio, samo nema slika), kilometraza evidentirana redovno. Zatim sam upao na Fordov digitalni servis i nasao poklapanje kilometraze. Nisam se previse udubljivao u to sta je radjeno, kasnije cu proveriti.
Ono sto me je zabrinulo jeste da Wolf racing radi modifikacije njih kao dobar dan, a ja bih bas standardicu. Pokusao sam da ih kontaktiram, ali nista od toga (creep sam jbg)

Uglavnom, nisam mogao da izdrzim i malopre sam isao da pogledam auto :D

Zapusten je malo i stoji u dnu placa jer je vec par meseci na oglasima. Ispod haube nisam nista neobicno ni budzeno uspeo da vidim. Desni far je kondezovao malo. Spolja sve ostalo deluje pristojno. Tockovi su custom wolf racing 19, gume 235 35 iz 2018 letnje, a zimske na 18 borbet felnama. Enterijer je ocuvan prilicno, od mana ima volan koji je poceo malo da se ljusti na srebrnoj plastici oko komandi, keder vozacevih vrata sa donje strane otpao (klasican focus problem) i ruckica naslona se otkacila. Auto ima crno nebo sto mi je bas interesantno.

Postoje takodje racuni za sve modifikacije (opruge i felne koliko sam video) pa cu pitati prodavca da mi posalje kako bih skontao sta je tacno radjeno, nisam hteo previse da ga smaram na licu mesta (prodavac kaze da je prodao nekog narandzastog inace, ne znam da li je taj na forumima)

Upalio sam ga posle pregledanja, digao je obrtaje klasicno benzinski na 1800, zalelujao malo do 1500 i onda se stabilizovao. Kroz 20ak sekundi je sasvim mirno, tiho i bez vibracija radio (citao sam im nosaci motora lako ginu).

Sve u svemu, jako mi se dopao, samo bih voleo da ga pregledam malo detaljnije dijagnostikom i nekim iskusnim mehanicarem, jer je ovako meni to crna kutija koja moze svasta skrivati :D
Znate li mozda kome bih mogao da se obratim za pomoc detaljnijeg pregleda?
I koja li je sansa nabaviti fabricke opruge, a baciti ovo jer su mi potrebni bubrezi?

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5006
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Focus ST2

Poruka od Sharpshooter » utorak, 18. okt. 2022. u 14:19h

Prvo peobaj postojece stanje, pa onda planiraj dalje.
Ako ce zena da ti cekira potrosnju i zvoca, bolje batali odmah. Ne samo od tog ST-a, vec od svakog ovakvog slicnog auta. :)
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“