Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

fordoni
Poruka: 200
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 21:24h
Lokacija: Beograd

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od fordoni » nedelja, 5. apr. 2009. u 14:55h

Mislim da u Ferariju krece crni period kao pre Zan Toda!!!Dugo ce se cekati nova pobeda vozaca crnog konjica!

Avatar korisnika
Stefan148

 
Poruka: 2245
Član foruma od: sreda, 22. okt. 2008. u 12:02h
Lokacija: Zvezdara, Lion
Kontakt:

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od Stefan148 » nedelja, 5. apr. 2009. u 14:55h

bravo dugmenceeeeeeeeeeeeeeeeee jeeeeeeeeeeeeeeee
Slika

Avatar korisnika
Sub_Zero
Poruka: 164
Član foruma od: petak, 2. jan. 2009. u 21:49h

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od Sub_Zero » nedelja, 5. apr. 2009. u 15:20h

Prekid i kiša odgovarali Batonu

Slika

Trka šampionata Formule 1 u Maleziji prekinuta je u 32. krugu zbog jake kiše.

Pravi potop na stazi Sepang uslovio je izbacivanje crvene zastave, a nakon 45 minuta pauze odlučeno je da zbog loših vremenskih uslova, ali i mraka, trka ne bude nastavljena, već da se bodovi podele prema poretku koji su vozači zauzimali krug pre prekida.

Budući da je odveženo samo 33 kruga od ukupno 56, što je manje od 2/3 trke, odnosno 75 odsto, prema pravilima najbolji su osvojili samo polovinu bodova.

Dženson Baton, vozač ekipe Bron GP promovisan je u pobednika, jer je prilikom prekida zauzimao vodeću poziciju i za pobedu mu je pripalo pet bodova. Drugo mesto i četiri boda otišli su Niku Hajdfeldu, članu tima BMW, a treću poziciju i tri poena osvojio je vozač Tojote Timo Glok.

Po dva boda na Sepangu pripala su Jarnu Truliju (Tojota), Rubensu Barikelu (Bron GP) i Marku Veberu (Red Bul), dok je aktuelni šampion u bolidu Meklarena Luis Hamilton stigao do jednog boda. Niko Rozberg iz Vilijamsa osvojio je pola boda za osmo mesto.

To je tek peti u istoriji F1 da je neka trka završena dodeljivanjem samo polovine bodova, ujedno prva koja je prekinuta zbog loših vremenskih uslova u poslednjih 18 godina.

Prethodno je 1991. prekinuta trka u Australiji, takođe zbog obilne kiše, a tada je izvezeno samo 14 krugova od predviđenih 81.

Dženson Baton tako je ostvario i drugu pobedu ove sezone, nakon što je bio najbolji i na startu šampionata u Australiji, prošle nedelje. Britanac vodi u generalnom poretku sa 15 osvojenih bodova.

Slika

I start trke na Sepangu bio je uzbudljiv, baš kao i cela trka. Niko Rozberg je vešto iskoristio slabiju reakciju vozača u prvom redu, Batona i Trulija, i izbio na čelnu poziciju, dok se Fernando Alonso sa desetog mesta probio na treće.

Bivši svetski prvak ipak nije dugo zadržao to mesto, jer je nakon greške u 10. krugu dozvolio Kimiju Raikonenu da ga obiđe. Još neki vozači iskoristili su priliku da uhvate priključak za vodećima, uključujući i Tima Gloka, koji je izbio na šestu poziciju.

Promena pneumatika koja je počela u 15. krugu, zbog dojave da će kiša uskoro pasti, uslovila je promene i na čelu, a Dženson Baton dopustio je sebi da za kratko vreme tri puta uđe u boks (od ukupno četiri), više puta izmeni gume za kišu i suvo, potpuno zbuni konkurenciju i na kraju profitira.

Baton je iskoristio konfuziju na stazi, kada su svi između 20. i 23. kruga bili primorani da menjaju pneumatike, i za kratko vreme pretekao vodećeg Gloka, nakon čega je zaseo na čelo.

Budući da se na početku 33. kruga pokazalo da pljusak postaje preopasan za vozače, jer je smanjena vidljivost, odlučeno je da se trka prekine, a potom završi, nakon čega je Britanac i definitivno postao pobednik.

Slika


Zanimljivo je da su se vozači nakon prekida, u razgovoru sa Veberom, koji je njihov zvanični predstavnik, složili da se vrate na stazu, ali to nije imalo mnogo uticaja na konačnu odluku.

Nekolicina pilota je prilikom pauze nervozno šetala, ulazila i izlazila iz bolida, dok je Kimi Raikonen poznat po nadimku Ledeni mirno posmatrao ostale sa sladoledom u ruci. Činilo se da je Finac zbog loše procene i uništavanja guma pre kiše bio rešen da se ne vrati u bolid, bez obzira na konačnu odluku, ali se ispostavilo da mu je vreme išlo na ruku i uslovilo konačan prekid.

"Kakva luda trka... Zaista je to bila. Zbog pravog potopa, nisam čak ni uspeo da vidim zastavu, već samo sigurnosno vozilo. Uslovi su bili izuzetno loši, tako da se ni staza nije dobro videla", izjavio je Baton nakon pobede na trci na kojoj su odustala samo petorica vozača (Fetel, Buemi, Fizikela, Kubica, Kovalainen).

U konkurenciji vozača vodi Baton sa 15 bodova, ispred svog klupskog kolege iz Bron GP Rubensa Barikela koji je sakupio 10, a sledi ih dvojac Tojote Jarno Truli i Timo Glok sa po osam bodova. Fernando Alonso (Reno) i Nik Hajdfeld (BMW Zauber) sakupili su po četiri, Niko Rozberg (Vilijams) ima tri, Mark Veber (Red Bul) i Sebastijan Buemi (Toro Roso) po dva, a Luis Hamilton (Meklaren) i Sebastijan Buemi (Toro Roso) po jedan bod.

U generalnom poretku timova prvi je Bron GP sa 25 bodova, Tojota ima 16, BMW Zauber i Reno po četiri, Toro Roso i Vilijams po tri, a Meklaren i Red Bul sakupili su po jedan bod.

Naredna, treća trka sezone vozi se 19. aprila u Šangaju, za Veliku nagradu Kine.

Izvor: Mondo
Slika

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od dule0911 » nedelja, 5. apr. 2009. u 16:28h

@FiestaRS Pa skini sa neta ako nema reprize, a sumnjam da ce je i biti.

@fancy Slazem se, najuriti kompletno rukovodstvo ferrarija, stvarno nemaju pojma sta rade, ni juce sa masom u kvalifikacijama ni danas sa raikonnenom. S druge strane, to povecava sanse ostalima, sto je meni opet zanimljivije (nisam ljubitelj ferrarija).
Red Bull je stvarno dobar, mada sumnjam da ce iko od preostalih timova koji nemaju dvostruki difuzor uspeti do sledece trke da ga upotrebe, verovatnije mi je da ce tek od Bahraina ili Barselone krenuti da ga koriste. Kako god, bice zanimljivo :D
Fiesta!!

Avatar korisnika
Sub_Zero
Poruka: 164
Član foruma od: petak, 2. jan. 2009. u 21:49h

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od Sub_Zero » nedelja, 5. apr. 2009. u 17:49h

Baton: “Bilo je ludo”

Slika

Britanac Dženson Baton posle pobede na trci za Veliku nagradu Malezije, koja je prekinuta zbog jake kiše, osetio je i zadovoljstvo i olakšanje.

Uprkos lošem startu i pada sa prve na četvrtu poziciju profitirao je zbog dužeg prvog stinta pa je preuzeo vođstvo posle prvih odlazaka u boks, pre nego što je uspeo da prebrodi pravu kišnu oluju na stazi „Sepang“ i dođe do druge pobede ove sezone, a treće u karijeri.

„Bila je ovo luda trka“, rekao je Baton, „Loše sam startovao, mislim da nisam dovoljno zagrejao gume, a imao sam preupravljanja. Pao sam na četvrto mesto, potom sam uspeo da dođem do trećeg pre nego što sam se vratio na čelo. Bio sam presrećan zbog toga jer sam imao dobar ritam“.

Većina vozača morala je da ode jedanput više u boks za gume za kišu pre nego što su se odlučili za univerzalne pneumatike pošto kiša nije bila jaka, ali samo nekoliko trenutaka kasnije svi vozači su ponovo morali u boks pošto je na stazi bio pravi potop.

“Odabir pravih pneumarika je bio težak. Kada ovde pada kiša to lije, ali nije tako počelo. Odlučili smo se za kišne gume koje su brzo bile uništene, a onda sam video Tima koji je prosto leteo pored nas na univerzalnim, pa smo se i mi odlučili da učinimo isto”, naglasio je Baton.

U to vreme Glok i Tojota su bili favorite za prvu pobedu, ne samo mladog Nemca, već i japanske ekipe, ali onda je kiša počela sve jače da pada.

“Kada je prošao pored mene video sam koje gume ima, a pošto je kiša padala sve jače, borio se da ostane na stazi i morao je u boks. Uspeo sam da izvozam još jedan krug sa univerzalnim pneumaticima pa sam otišao u boks po kišne gume i vratio sam se u vođstvo”, dodao je Baton.

Slika

Drugo mesto na stazi “Sepang” osvojio je Nik Hajdfeld, vozač ekipe BMW Zauber, koji je startovao sa desetog mesta, a ujedno je bio i jedini vozač nemačkog tima koji je prošao kroz cilj pošto je Robert Kubica odustao zbog kvara motora.

“Presrećan sam zbog drugog mesta, pogotovo jer sam bio deseti na startu. Trka je bila puna izazova. Odlično sam startovao, iako sam imao teži bolid od drugih vozača, ali me nije očekivao lak posao. Kada je već bilo jasno da će kiša početi da pada odlučili smo se za kišne gume, ali one su se ubrzo istrošile, čak pre nego što je kiša postala jača”, rekao je Hajdfeld, “Iz boksa su mi govorili da ostanem na stazi, ali imao sam osećaj kao da sam na slik pneumaticima, a kada je već počelo jače da pada trka je prekinuta. Bilo je nemoguće za vožnju. Čak sam se okrenuo iza “sejfti kara”, ne samo zbog guma, već zbog vode koja je dopirala do poda bolida. Presrećan sam zbog tima pošto smo ostvarili barem jedan dobar rezultat na prve dve trke u sezoni”.

Izvor: B92
Slika

Avatar korisnika
Sub_Zero
Poruka: 164
Član foruma od: petak, 2. jan. 2009. u 21:49h

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od Sub_Zero » nedelja, 5. apr. 2009. u 17:50h

Hamilton: “Najgori uslovi ikada”

Slika

Aktuelni šampion Luis Hamilton izjavio je da je presrećan što je trka za Veliku nagradu Malezije prekinuta.

Vozač ekipe Meklaren Mercedes je uslove na stazi “Sepang” opisao kao najopasnije moguće, uprkos tome što je u Maleziji došao do prvih bodova u sezoni u kojoj brani titulu osvojenu prošle godine.

“Jedino šta sam mogao da uradim je da se potrudim da ostanem na stazi”, rekao je Hamilton, “Ispravno je bilo zaustaviti trku jer je bio preopasno za sve. Volim kada pada kiša, ali ovo je bilo previše”.

Hamilton, kome je ovo treća sezona u Formuli 1, već je poznat po odličnim vožnjama po kiši, pošto je do nekoliko nezaboravnih pobeda , kao što su bile na trci za Veliku nagradu Britanije i Monaka prošle godine, i u Japana pre dve godine, došao upravo u kišnim uslovima.

“Ovo su bili najgori uslovi u kojima sam ikada vozio”, jasan je bio Hamilton.

Sa Hamiltonom se složio i dvostruki šampion Fernando Alonso, koji je trku u Maleziji završio na desetom mestu.

“Vidljivost je bila nikakva, a sa tolikom količinom vode na stazi vožnja je bila veoma opasna”, rekao je Alonso.

Izvor: B92
Slika

Avatar korisnika
Sub_Zero
Poruka: 164
Član foruma od: petak, 2. jan. 2009. u 21:49h

Re: 02 MALAYSIAN GRAND PRIX (Kuala Lumpur) 03 - 05 Apr

Poruka od Sub_Zero » nedelja, 5. apr. 2009. u 17:51h

Domenikali: “Ovo je neprihvatljivo”

Slika

Aktuelni šampion u poretku konstruktora Ferari posle trke za Veliku nagradu Australiji i u Maleziji nije bio među osvajačima bodova.

Tropska oluja prekinula je trku za Veliku nagradu Malezije na stazi “Sepang” i dok je Dženson Baton slavio drugu pobedu ove sezone, Felipe Masa i Kimi Raikonen nijednog trenutka nisu bili u konkurenciji za borbu za podijum, a Brailac je prošao kroz cilj deveti, a šampion iz 2007. godine kao 14.

Posle loše procene tokom kvalifikacija i loše trke u Maleziji Masa veruje da italijanski tim mora da krene od nule da bi bio spreman za narednu trku, Veliku nagradu Kine, koja se vozi 19. aprila.

“Ovo je bio loš rezultat i moramo opet da krenemo od nule”, rekao je Masa, “Moramo da se okupimo i da shvatimo gde možemo da napredujemo i da raskrstimo s greškama i strategijom. Nismo odjedanput od odličnog tima postali glupi, iako smo prošle godine imali bolji bolid. Ali, moramo da radimo brzo da bismo se vratili na pravi put”.

Šef ekipe Stefano Domenikali saslušao je mišljena vozača posle trke u Melburnu, koju ni Masa ni Raikonen nisu uspeli da završe, i smatra da nešto pozitivno mora da izađe iz tih loših rezultata-

“Drugi vikend za redom nam je bio loš i stvarno moramo odmah da reagujemo”, rekao je Domenikali, “Stvari se ne odvijaju kako treba i naša izdanja su neprihvatljiva i ja neću to da prihvatim. Moramo da se postaramo da sredimo sva tehnička pitanja i da smanjimo greške u našim strategijama.

Posle loših rezultata Domenikali se našao pod pritiskom predsednika Ferarija Luke di Montecemola, a Italijan je objasnio da tim mora da napreduje do naredne trke, u Šangaju.

“Moramo da poradimo na aerodinamici, moramo da radimo danju i noću da bismo se popravili i da bismo videli zašto je bolid konkurentan tokom slobodnih treninga, a potom tokom kvalifikacija i trke uslede problemi. Bolid mnogo zaviri od količine goriva i pneumatika u ovom trenutku, a na tome moramo da poradimo jer očigledno nešto ne funkcioniše kako treba”, dodao je Domenikali.

Izvor: B92
Slika

Odgovori

Povratak na „F1“