Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Moderator: ace1

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » sreda, 26. sep. 2012. u 23:13h

Na ovoj temi cu, sa vremena na vreme, postavljati zanimljive proizvode Forda, Mercurya, Edsela i Lincolna kroz istoriju.

Jedan od najcenjenijih proizvoda Forda ikada proizvedenih je 1936-1940 Lincoln Zephyr. U to vreme Lincoln je bio kompanija koja je proizvodila uglavnom preskupe proizvode u klasama sa Cadillacom, Packardom i Duesenbergom. Medjutim, u vreme velike depresije Edsel Ford (jedini sin Henry Forda) odlucuje da predstavi manji i jeftiniji Lincoln koji bi konkurisao General Motorovom Buicku.
A nastao je sasvim slucajno. Edsel je od Fordovih inzenjera zahtevao da mu naprave auto koji ce moci da poveze na godisnji odmor na Floridu. Tad je nastao prototip Zephyra bez planova za serijsku proizvodnju, ali na putu od Michigana do Floride Edsel je dosta puta bio zaustavljan od strane publike koja je pitala gde mogu da kupe takav auto. Kad se Edsel vratio sa Floride, naredio je serijsku proizvodnju.
Zephyr je proizvodio samo 5 godina i njegovu proizvodnju je zaustavio rat. Motor je bio V12 sa oko 110 hp. Bio je dostupan kao sedan, coupe i kabriolet. Zephyr se danas smatra glavnim razlogom zasto Lincoln nije ugasen sa velikim brojem luksuznih kompanija koje nisu uspele da prezive veliku depresiju.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Iosis » sreda, 26. sep. 2012. u 23:26h

Piii V12 i samo 110 ks. :D
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 27. sep. 2012. u 00:25h

Imao sam tu srecu da vidim nekoliko Zephyra uzivo i auto je zaista remek delo. Po mom misljenju, zajedno sa Ford Deluxe iz 1930ih godina (o njemu drugi put), ovo mi je jedan od omiljenih Fordovih automobila ikada proizvedenih.
A cene ubijaju - od $20,000 cak i za leseve u kojih je potrebno brdo para da se restorira pa do $200,000+ za auto show kondiciju.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 27. sep. 2012. u 00:45h

Kad sam vec spomenuo Ford DeLuxe, da napisem par reci o njemu.
DeLuxe nikada nije bio Fordov model vec nivo opreme i predstavljao je najluksuzniji verziju Fordova od 1932-1950 godine.
DeLuxe je nastao pocetkom 1930ih godina kada je srednja klasa vozia, kao sto su Dodge, DeSoto, Pontiac i Oldsmobile, napredovala velikom brzinom i Ford je zeleo da popuni razliku izmedju Forda i Lincolna. U vreme kada Mercury jos nije postojao, DeLuxe je popunio tu poziciju.
DeLuxe je bio dostupan samo sa Fordovim cuvenim Flathead V8 motorima (poznat kao prvi pristupacni V8 motor na svetu), snage od 75-105 hp (zavisno od godine). Ovo je bio omiljeni automobil cuvenih kriminalaca iz 1930ih godina, kao sto su John Dillinger i Bonnie and Clyde (koji su cak pisali pismo Henry Fordu i zahvaljivali mu se sto je napravio takav motor).

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Iosis » četvrtak, 27. sep. 2012. u 00:59h

Talladega_500 piše:...Ovo je bio omiljeni automobil cuvenih kriminalaca iz 1930ih godina, kao sto su John Dillinger i Bonnie and Clyde (koji su cak pisali pismo Henry Fordu i zahvaljivali mu se sto je napravio takav motor)...
Hehe ovo znam, a kako i ne bi bili zahvalni kada su tako mogli da pobjegnu lako. :D
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Milos_Po
Poruka: 21
Član foruma od: ponedeljak, 20. avg. 2012. u 11:44h
Lokacija: Pozarevac

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Milos_Po » četvrtak, 27. sep. 2012. u 12:01h

:wub: :wub: :wub:

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » petak, 28. sep. 2012. u 08:08h

Postoje dve price kako je Ford Thunderbird nastao, ali je i dalje u pitanju jedan od najpoznatijih Fordova ikada proizvedenih.
Po nekim pricama Ford je zeleo konkurenta Chevrolet Corvetti, a po drugim pricama automobil je nastao kao zelja Henry Forda II, tadasnjeg predsednika Forda, koji je bio ozenjen Italijankom i ona je zelela manji automobil.
Medjutim, posle samo jedne generacije, i ukupno tri godine, sportskog modela, vec 1958 godine Thunderbird je postao prvi auto u takozvanoj personal luxury klasi. U sustini, takvi auti su bili opremljeni kao i daleko skuplji auti (u ovom slucaju Lincolni), ali sa znacajno manjom cenom. Takav stil je ostao sve do ranih 1980ih godina, kada je Thunderbird dostigao maksimalne dimenzije i imao cak i 460cid (ili 7.5L) motor.
Tokom 1980ih ponovo slede manje i sportske dimenzije i vracanje korenima tokom 1990ih i 2000ih. Poslednji Thunderbird je uradjen u retro stilu i bio jedan od prvih takvih uspesnih auta.
Thunderbird je ostavio dubok trag u NASCAR-u. Thunderbird je zavrsio kao drugi na prvoj vozenoj 1959 Daytona 500, a najvecu slavu je stekao tokom 1980ih i 1990ih kada je zbog svoje aerodinamike bio strah i trepet na najvecim stazama. Rekord po brzini na zvanicnoj NASCAR trci drzi upravo 1988 Thunderbird.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 1. okt. 2012. u 01:23h

Ford F-Series je Fordova linija laganih komercijalnih vozila koja je u proizvodnji od 1948 godine. Od tada je prodato preko 36 miliona, iako se prodaju u samo tri drzave na svetu - SAD, Kanada i Meksiko.
Koliko su popularni najbolje govori podatak da je u pitanju najprodavaniji Americki pickup u poslednjih 37 godina i najprodavanije vozilo u Americi u poslednjih 26 godina.
Linija se deli na F-150 i na SuperDuty (F-250 i vece) modele.
Do 1996 godine svi modeli su bili dizajnerski isti; od 1997 godine SuperDuty se dizajnerski razlikuje.
Pisao sam dosta o njima pre i nema potrebe da ponovo pisem.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

1997+ SuperDuty

Slika

Slika

Slika

Slika
Poslednja izmena: Talladega_500, na dan nedelja, 7. okt. 2012. u 02:13h. Ukupno izmenjeno 1 put.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » sreda, 3. okt. 2012. u 19:57h

Mustang je sigurno Fordov najpoznatiji model i proizvodi se od 1964 godine. Do sada ih je prodato oko 9.5 miliona.
Mustang u pocetku je zamisljen kao mali dvosed roadster (sto potvrdjuje i Mustang I koncept) kao naslednik Thunderbirda, a tek kasnije je Fordov predsednik Lee Iacocca odlucio da napravi sportski kompakt na bazi Falcona.
Mustang do danasnjeg dana drzi rekord kao najprodavaniji automobil u prvoj godini proizvodnje (prodato ih je oko 600,000).
Krajem 1960ih Mustang prerasta u muscle car sa cuvenim sportskim verzijama kao sto su Mach 1, Boss 302 i Boss 429.
Kroz 1970-te se vraca svojim korenima, a od 1980ih ponovo postaje muscle car.
Mustang je napravio novu revoluciju kada je, 2005 godine, predstavljen sa retro dizajnom.
Osvojio je gomilu titula u Trans Am seriji, NHRA, NASCAR i Sportskim takmicenjima, posebno tokom 1980ih godina sa radom sa Jack Roushom.
Toliko sam pisao o njemu da nema potrebe da ponavljam.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » subota, 6. okt. 2012. u 03:14h

Bronco je bio prvi Fordov SUV. Proizvodio se od 1966-1996.
Zivot je poceo kao kompakt SUV i kao konkurent slicnim vozilima iz Jeepa i Internationala. Prva generacija se proizvodila od 1966-1977 i delila je bazu sa Ford Falconom (isto kao i Mustang). U pocetku je bio dostupan kao hardtop, roadster i pickup. Posle je bio dostupan samo kao hardtop. Od 1978-1996 je delio bazu sa Fordom F-150. Ugasen je posle 1996 godine kada je trziste full-size SUV sa dvoje vrata prakticno umrlo sredinom 1990ih godina i zamenut sa novim SUV Expedition sa 4 vrata.
Pre par godina je predstavljen koncept sa retro dizajnom, ali nikada nije usao u serijsku proizvodnju.
Dva Bronco su proslavili Forda. Prvi je bio model iz kasnih 1960ih/ranih 1970ih godina koji je vozio Parnelli Jones na Baja 1000, jednoj od najzahtevnijih off-road trka. Njegov Bronco se zvao "Big Oly" i cak je uspeo da pobedi Baja 1000. Drugi je bio 1996 model, bele boje, koji je proslavio cuveni football igrac OJ Simpson dok je bezao od pandura satima po Los Angelesu dok ga je TV snimao.

Ja jurim jednog druge generacije (1978-1979, druga slika) vec neko vreme, ali nikako da ga nadjem u dobroj kondiciji za restoraciju.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Big Oly trkacki Bronco sa kojim je Parnelli Jones pobedio Baja 1000.

Slika
Poslednja izmena: Talladega_500, na dan nedelja, 7. okt. 2012. u 02:18h. Ukupno izmenjeno 1 put.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. okt. 2012. u 00:58h

Ford Model T je bio automobil koji je proslavio Forda i prvi zaista jeftini automobil na svetu koji se prodavao u ogromnim brojevima. Proizvodio se od 1908-1927 i u tom periodu je proizvedeno preko 15 miliona primeraka. Bio je dostupan u raznim verzijama kao sto su coupe, sedan, kabriolet, karavan, panel van ...

Proglasen za auto 20. veka.

O njemu se toliko zna da nema potrebe da ista pisem ponovo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. okt. 2012. u 01:43h

Pre nego sto je Henry Ford stekao slavu sa Ford Model T, na razne nacine je pokusavao da promovise kompaniju, a jedan od njih je ucestvovanje u auto sportu.

Ford 999 iz 1902 godine je bio jedan od najpoznatijih ranih trkackim modela Forda i obarao rekorde po brzini. Henry Ford je uspeo da dostigne brzinu od 91 mph, sto je u to vreme bio svetski rekord.
Proizvedena su dva primerka. Oba su imala 18.8L I4 motor, snage 70-100 hp, i kostali su oko $5,000 da se zavrse.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. okt. 2012. u 02:08h

Iako je Ford F-150 od samog starta zamisljen kao vozilo za terensku upotrebu i za vozilo koje koriste farmeri i ljudi koji rade na gradilistu, od ranih 1990ih godina Ford je predstavio i veliki broj ulicnih verzija koje su se pokazale dosta popularne.
Sve je pocelo sa prototipom iz 1990 godine (1. slika), a nastavljeno sa dva serijska SVT Lightninga (2. i 3. slika). Prva generacija (1993-1995) je imala 5.7L V8 motor sa 240 hp, a druga generacija (1999-2003) je proslavila Ford sa 4.6L supercharged V8 motorom sa 380 hp. U pitanju je bio najbrzi serijski pickup na svetu sve do dolaska Dodge Ram SRT-10 (imao Viperov motor). Posle toga Lightning je predstavljen kao koncept, ali nikada nije usao u serijsku proizvodnju.
U poslednje vreme performance verzije su nosile FX2, Harley Davidson i Limited oznake, ali nisu imale motor koji ih razlikuje (koristili su iste motore kao i ostatak F-150 verzije), za razliku od Lightninga. Mada, danas se moze dobiti FX2 ili Harley Davidson sa 3.5L EcoBoost V6 motorom i 365 hp, sto je svega 15 hp manje nego sto je Lightning imao.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. okt. 2012. u 02:17h

Ali kao sto su postojale verzije F-150 za ulicnu upotrebu, tako je 2009 godine predstavljena i off-road verzija koja se zove Raptor.
Uradjena od strane Fordovog SVT tima, Raptor je vec sada stekao umidz buduceg klasika i trenutno je najbolji serijski pickup za off-road po pitanju maksimalne brzine, posto je u stanju da u pustinjama dostigne i 100 mph.
Motor je 6.2L sa 411 hp.
Ford ga je reklmirao u velikoj meri; uzimao je cak primerke sa 150,000 milja na satu i ubacivao ih u Baja 1000, jednu od najzahtevnijih off-road trke, i zavrsavali su ih.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14449
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od mbole » nedelja, 7. okt. 2012. u 04:23h

Sta je panel van?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. okt. 2012. u 05:56h

Neznam kako se ta vrsta vozila zove u Evropi, ali u Americi panel van je vozilo slicno karavanu koje ima prakticno prekrivene sve prozore osim na prednjim vratima. Dolaze u razlicitim dimenzijama. Ovaj Ford F-100 Panel Van bi bio odlicna definicija panel vana 1950ih godina.

Takva vozila su bila jako popularna sve do sredine 1960ih godina u Americi; posle toga su usledili vanovi, koji su imali visi krov i bili dosta prakticniji. Tako da su vanovi prakticno sahranili panel vans i danas se taj izdraz jako slabo koristi kod modernih vozila.

Slika

Slika

Od danasnjih vozila, Ford Transit Connect (ali samo ovakav, ne i putnicki van) se smatra panel van, mada se taj izdraz danas jako slabo koristi.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od BojanM » nedelja, 7. okt. 2012. u 10:17h

Ispraviće me neki profesionalni vozač, ali mislim da se ovde najčešće za taj tip vozila koristi naziv "furgon".
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. okt. 2012. u 17:41h

Mercury je bio Fordova divizija koja je poslovala od 1939 do 2011 godine.
Mercury je osnovao Edsel Ford, jedini sin Henry Forda, posto je bio nezadovoljan sto Ford nema proizvod izmedju Forda i Lincolna. Kod General Motorsa kupac je mogao da bira izmedju Chevroleta, Pontiaca, Oldsmobila, LaSallea, Buicka i Cadillaca pa je tako GM mogao da privlaci kupce svih godina. Kod Forda, razlika u ceni izmedju Forda i Lincolna je bila ogromna pa je tako Ford gubio veliki broj kupaca.
Edsel je prvo, pocetkom 1930ih godina, predstavio premium liniju Fordova pod DeLexue oznakom, a tim i jeftiniji Lincoln Zephyr, pa je razlika u ceni smanjena.
Medjutim, Ford i dalje nije imao model koji bi konkurisao Buicku i Chrysleru i zato je, 1939 godine, stvoren Mercury.
Mercury je imao dosta zanimljivih modela kroz istoriju i pisacu o svakom posebno, a sada cu samo da napisem rec dve o ranim modelima (1939-1949).
Svi su delili bazu sa Fordovim automobilima, ali su svi imali standardan V8 motor, vecu luksuznost i naravno i vecu cenu. U prvoj godini Mercury je prodao 85,000 vozila, sto je 2. najveci rekord na Americkom trzistu za auto kompaniju u prvoj godini proizvodnje (prvo mesto drzi Plymouth, a zanimljivo je da je treci Yugo).

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14449
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od mbole » nedelja, 7. okt. 2012. u 23:18h

Jeste, ovde je to furgon.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 8. okt. 2012. u 02:52h

Lincoln Model L je bio prvi automobil Lincolna. Proizvodio se od 1917-1930.
Lincoln je osnovan 1917 godine od strane Henry Leylanda (ista osoba koja je osnovala i Cadillac) i ime je dobio po Americkom predsedniku Abraham Lincolnu. Nakon slabe prodaje Model L (koji je bio jedini model kompanije), Lincoln bankrotira i Ford ga kupuje 1922 godine. Model L je ostao u proizvodnji sve do 1930 godine.
Model L je imao V8 motor, a prodavao se kao sedan, coupe i kabriolet. Postojao je i veliki broj limuzina koje su after-market kuce proizvodile, a neki su koristili i Americki predsednici.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 8. okt. 2012. u 16:17h

Da zavrsim pricu sa pickupima koju sam gore poceo.

Pored vec standardnih F-150 - F-450 pickupa koje sam gore opisao, od samog pocetka F-Series 1948 godine je postojala serija i vecih vozila koji su, kao sto se moze videti po slikama, sluzili u razne svrhe. Nema potrebe da pisem mnogo o njima, slike sve govore.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 8. okt. 2012. u 16:32h

Ford Falcon je bio prvi Fordov kompakt na Americkom trzistu. Proizvodio se od 1960 do 1970 godine.
Falcon je nastao kao Fordov odgovor na Volkswagen Beetle. U tom periodu, Beetle je u potpunosti kontrolisala kompakt klasu, ali nije predstavljala veceg rivala sve do recesije krajem 1950ih godina. Tada je kupovna moc opala pa su se kupci okretali manjim, jeftinijim i ekonomicnijim automobilima. Istrazivanja su pokazala da bi kupci ipak radije potrosili novac na Americki proizvod, cime je nastao Falcon na naredjenje tadasnjeg Fordovog predsednika Robert McNamara.
Falcon je bio dostupan kao coupe, sedan, karavan, kabriolet, van i pickup. U pocetku samo mali I6 motori su bili dostupni. Kasnije je linija prosirena sa sportskim Sprint V8 modelom. Falcon je igrao i znacajnu ulogu u Evropskim relijima, a poseban model je spremio cuveni Holman Moody.
Falcon je bio dosta uspesan model i drzao je rekord po prodaji u prvoj godini (preko 400,000 ih je prodato) sve do pojave Mustanga. Upravo je Falcon sluzio kao baza za Mustanga, a kada je Mustang predstavljen 1964 godine to je prakticno znacilo kraj za Falcona. Od sredine do kasnih 1960ih godina Falcon se prodavao u veoma niskim brojevima, a poslednje 1970 godine je sluzio kao osnovna verzija modela Fairlane.
Falcon se do danasnjeg dana proizvodi u Australiji gde je veoma popularan model.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » utorak, 9. okt. 2012. u 06:19h

Ford Fairmont se proizvodio od 1978-1983 i prodavao se kao coupe, sedan i karavan.
Fairmont je predstavljen u posebnoj klasi izmedju kompakta Escorta i mid-size LTD i kasnije Taurusa i bio je veoma uspesan automobil tokom cele svoje kratke istorije.
Fairmont je bio prvi Ford na novoj Fox platformi na kojoj su se pravili mnogi Ford, Mercury i Lincoln automobili tokom 1980ih godina.
Iako se prodavao u veoma visokim brojevima, Fairmont je ugasen posle samo 5 godina proizvodnje zbog nove Fordove strategije tokom ranih 1980ih godina. Tada je predstavljen aerodinamicni Tempo sa prednjom vucom, koji je zamenio kockastog Fairmonta sa zadnjom vucom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » sreda, 10. okt. 2012. u 01:00h

1949-1959 Fordovi su neki od najlepsih i najbitnijih Fordova ikada proizvedenih i poslednji Fordovi automobili jedne ere.
Iako nisu izasli u prodaju pre 1949 godine, njihovo poreklo vuce jos od 1943 godine. Navedene godine Henry Ford II (unuk Henry Forda) je dosao na celo kompanije i poceo sa novom politikom. Henry II je oko sebe okupio tim 10 mladih inzenjera sa ciljem da razviju prvi novi posleratni Ford. Medju njima su najpoznatija imena Lee Iacocca i Robert McNamara, a obojica su kasnije postali predsednici Forda.
Kada se pojavio u prodaji, 1949 Ford je potpuno promenio standarde i spasio Ford bankrota. 1949 model je bio manji od prethodnika po dimenzijama, a opet veci unutra i dosta nizi. U istom periodu cuveni Flathead V8 motor je zamenut sa novim i modernijim Y-Block V8 motorom. I prodavao se daleko bolje od prethodnika. 1957 Ford je uspeo da vrati #1 poziciju Fordu po prodaji od Chevroleta po prvi put jos od sredine 1920ih godina.
Tokom 1950ih godina su izasli nekih od najlepsih Fordova, kao i Fordov prvi automobil sa staklenim krovom (1955 Sunliner), prvi hardtop kanvertible (1957 Skyliner), prvi pickup automobil (1957 Ranchero), prvi luksuzni Americki Ford (1955 Fairlane), prvi Fordov sportski auto (1955 Thunderbird) ...
1959 Ford je predstavljao kraj jedne velike ere kada su kompanije imale odresene ruke u masti za dizajn vozila i kada je vladala space age. Vec 1960 Ford je bio nesto potpuno drugacije, ali o njemu drugi put ...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11308
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford/Mercury/Edsel/Lincoln galerija

Poruka od Talladega_500 » petak, 12. okt. 2012. u 01:40h

Ford Fairlane se proizvodio od 1955 do 1970 godine (i kasnije u Australiji, ali to je nebitno za ovu temu).
Fairlane je poceo zivot kao najluksuzniji Ford tokom sredine i kasnih 1950ih godina, a tu poziciju je izgubio tokom kasnih 1950ih godina od Galaxie.
Pocetkom 1960ih godina Ford pomera Fairlane u nizu poziciju, gde je bio manji model za auto sport i borio se za Pontiacom GTO.
Tih godina je izasao najpoznatiji ne samo Fairlane vec i jedan od najpoznatijih Fordovih trkackih auta - 1964 Thunderbolt. Uradjen je specificno za trkanje u NHRA, gde je ostavio znacajan trag i osvojio sve sta se osvojiti moze.
Kasnije je pokusavao da se direktno bori sa GTO i imao neke od Fordovih najsportskih motora, kao sto su 289cid i 390cid, ali nikada nije ostavio znacajniji trag.
Poslednjih godina Fairlane oznaka je koristena kao osnovna verzija modela Torino.

Fairlane je inace ime dobio po imanju Henry Forda u Dearborn, Michigan koje se zvalo Fair Lane.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Poslednja izmena: Talladega_500, na dan petak, 12. okt. 2012. u 01:55h. Ukupno izmenjeno 1 put.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Odgovori

Povratak na „Fordovi iz USA“