Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford LTD istorija

Moderator: ace1

Odgovori
Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11280
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Ford LTD istorija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 24. jan. 2010. u 18:35h

Slova i brojevi obično imaju neko značenje u imenu automobila. Međutim, u slučaju Ford LTD veruje se da je Ford izabrao tri slova bez ikakvog značenja mada neke teorije tvrde suprotno. Bilo kako bilo, LTD i njegovi direktni naslednici su kroz istoriju igrali veliku ulogu i danas se proizvode sa solidnim uspehom uz nadimak “Preživeli Dinosaurusi“.

1965-1968 Galaxie 500 LTD
LTD je publici predstavljen 1965 godine kao najbolja verzija Ford Galaxie, koji je navedene godine ušao u treću generaciju i bio potpuno novi. Veruje se da LTD slova označavaju Luxury Trim Decor, ali Car Life magazin tvrdi da slova nemaju značaja i da je Ford izabrao tri slova bez nekog razloga. LTD je ujedno bio prvi full-size automobil sa punom opremom i najvećim motorima dostupanim na tržištu, a nešto kasnije su usledili Chevrolet Caprice i Dodge Monaco. Ono što je krasilo LTD je što je imao luksuznu opremu kao i Lincolni, ali po dosta manjim cenama. LTD je tako mogao da se dobije sa standarnim sedištima i prozorima na dugme, power kočnicama, power steering, klimom i vinyl top. Kupac je mogao da bira između sedana, coupe, kabrio i karavana. Kupac je takođe mogao da dobije samo V8 motore, počev od najmanjeg 390cid/6.4L sa 275 ks pa sve do trkačkog 427cid/7.0L sa 425 ks. Ovaj potez Forda se pokazao kao veliki uspeh i već prve godine preko 100,000 primeraka su našli kupce. Zahvaljujući velikom uspehu LTD je postao sopstveni model 1967 godine, ali je i dalje bio zasnovan na modelu Galaxie sa kojim je delio većinu mehanike. Veruje se takođe da je Ford eksperimentisao i sa limuzinama i da je napravljen minimalno jedan LTD u limo verziji. Iste godine u prodaji se našao i blizanac Mercury Marquis, koji je bio gotovo identičan, ali sa više opreme. Prodaja je 1967 godine počela i u Brazilu gde je opstala sve do 1983 godine.

Slika

1969-1972 LTD
Bez većih mehaničkih promena LTD je ušao u drugu generaciju 1969 godine. Platforma je i dalje deljena sa modelom Galaxie, ali se dva modela sada razlikovali dizajnerski u većoj meri. Ono što je činilo LTD posebnim je bio gril kao i skriveni farovi, a kupac je ponovo mogao da bira između coupe, sedana, kabria i karavana. Druga generacija je opstala na tržištu samo četiri godine bez većih dizajnerskih promena, mada su 1971 godine nestali skriveni farovi kao i zadnja svetla koja su izgledala kao da su preuzeta sa aviona. Prodaja je nastavila da bude zadovoljavajuća i Ford je čak počeo da razmatra ideju i o proizvodnji i prodaji izvan Severne Amerike. Kako su na domaćem tržištu stigla nova pravila o sigurnosnim merama i izduvnim gasovima, Ford je odlučio da krene sa razvojom novog modela.

Slika

1973-1978 LTD
LTD je bio potpuno novi za 1973 godinu, sada veći i teži nego ikada pre. Ford se odlučio za ovaj potez da bi zadovoljio nove sigurnosne mere, a težina vozila je sada prelazila dve tone. Sa dizajnerske strane LTD je mnogo ličio na manji Ford Thunderbird, a platforma je deljena sa Mercury Marquis i Lincoln Continental. Većina kupaca se odlučila za coupe ili sedan dok je kabrio nestao sa tržišta pošto nije bio u stanju da zadovolji sigurnosne mere. Kupac je takođe mogao da dobije i karavan koji je bio dosta sličan kao Ford Country Squire i Mercury Colony Park, ali sa mnogo više luksuzne opreme. Izbor motora je i dalje bio V8, od najmanjeg 302cid/5.0L sa 220 ks do ogromnog 460cid/7.5L koji je predstavljen nešto kasnije i ostao poznat kao jedan od najvećih potrošača u istoriji Forda (oko 30 litara na 100 kilometara gradske vožnje). Većina kupaca se odlučila za jedan od nekih 351cid/5.7L motora, koji su pružali odličnu kombinaciju snage i solidne ekonomičnosti. Iako je LTD bio visok potrošač u vreme naftne krize, prodaja je i dalje bila veoma visoka zahvaljujući visokoj udobnošći, visokom kvalitetu i niskoj ceni. Kada je Galaxie ugašen posle 1974 godine, LTD je ostao jedini full-size Ford dostupan kao sedan (na tržištu je i postojao Ford Custom 500, koji je bio LTD sa manje opreme). Iste godine tržištu je predstavljen i LTD Brougham, koji je bio najveći nivo opreme, a najlakše se prepozna po skrivenim farovima. Takođe treba spomenuti da je LTD počeo sa proizvodnjom u Austraiji 1973 godine i opstao sve do 2007 godine.

Slika

Slika

1977-1979 LTD II i LTD Ranchero
U periodu od 1977 do 1979 godine Ford je takođe proizvodio LTD II, koji je bio namenjen kao manji model (zbog čega je oznaka “II“ i nastala) kao i Ranchero, pickup napravljen na bazi LTD II. Ovi modeli nisu delili platformu sa 1973-1978 LTD već su bili napravljeni na bazi manjeg modela Thunderbird i Torino, koga su i zamenili. Jedan od razloga za ovaj potez leži u podatku da je Chevrolet navedene 1977 godine predstavio novu generaciju modela Monte Carlo, koji je bio značajno manji od prethodnika. Manji LTD nije trebao biti spreman za još dve godine i Ford se nadao da promenom platforme i dodavanjem “II“ da će publika biti ubeđena da je reč o manjem modelu. Iako je prodaja u početku bila solidna, brzo je opala u poslednje dve godine i Ford je tiho ugasio oba modela posle 1979 godine. Tokom tri godine proizvodnje LTD II i LTD Ranchero su bili dostupni samo sa V8 motorima, od najmanjeg 302cid/5.0L do najvećeg 400cid/6.6L, mada se većina kupaca odlučila za 351cid/5.7L. LTD II se mogao dobiti kao coupe, sedan i karavan dok je LTD Ranchero bio dostupan samo kao pickup. Razvojom nove Fox platforme mesta za ova dva modela više nije bilo i oni su tiho ugašeni posle 1979 godine.

Slika

Slika

Slika

1979-1982 LTD
LTD je bio potpuno novi za 1979 godinu, sada sa značajno manjim dimenzijama zahvaljujući čemu je težina vozila smanjena. Ford se odlučio na ovaj potez kao odgovor na Chevrolet Impala, koja je takođe izgubila na dimenzijama dve godine ranije. LTD je sada delio novu Panther platformu zajedno sa Mercury Marquis i Lincoln Continental. Mnoge dizajnerske linije su preuzete sa prethodne generacije, ali je 1979 LTD bio udobniji i mnogo bolje se ponašao na putu, zbog čega su mnogi modeli korišteni u policijske svrhe. Kupac je dobivao izbor coupe, sedana i karavana, a u početku su bili dostupni samo 302cid/5.0L i 351cid/5.7L motori. Nešto manji 255cid/4.2L je stigao nešto kasnije da pomogne da se ekonomičnost poveća. Međutim, prodaja je brzo pala, najviše zahvaljujući velikom uspehu Chevrolet Caprice, što je primoralo Ford da predstavi jeftiniji S model. To nije popravilo situaciju pa je Ford bio primoran da krene iz početka.

Slika

1983-1986 LTD
LTD je ponovo bio novi 1983 godine, sada napravljen na Fox platformi koja je pokretala sve manje Fordove tokom 1980ih, kao što su Mustang, Fairmont i Thunderbird. LTD je ponovo izgubio na dimenzijama tako da sava više nije bio najveća klasa već srednja klasa. Sa dizajnerske strane aerodinamičniji dizajn je zamenio zastareli kockast dizajn. Ford se nadao da će ovaj dizajn biti veliki uspeh na LTD nakon što se pokazao odlično na Ford Fairmont u prošlosti. Po prvi put u svojoj istoriji LTD se mogao dobiti i sa motorima manjim od V8. Standardan motor je bio 2.3L I4, sledeo je 3.3L I6 dok je u vrhu bio 5.0L V8. Iako je prodaja bila solidna, Ford je prolazio kroz tešku financisku krizu i trebao je hit koji će preokrenuti kompaniju. LTD definitivno nije bio taj hit i do kraja 1986 godine je zamenut sa modelom Taurus. Za razliku od LTD, Taurus je imao prednju vuču, veći enterijer i bio svakako ekonomičniji. Taurus se pokazao velikim uspehom i danas se smatra automobilom koji je spasio Ford od sigurnog bankrota.

Slika

1983-1991 LTD Crown Victoria
Kada je publici predstavljen manji LTD 1983 godine na Fox platformi, Ford je nastavio da proizvodi LTD i na Panther platformi. Ovaj model je bio poznat kao LTD Crown Victoria i nastavio da predstavlja Ford u full-size klasi. Za razliku od običnog LTD koji je dobio aerodinamičniji dizajn, Crown Victoria je i dalje imala kockast dizajn koji se pokazao veoma popularnim među kupcima koji su želeli tradicionalni Američki automobil. Izbor standardne opreme je smanjen, ali je i cena smanjena što se pokazalo kao solidan uspeh. Kupac je ponovo mogao da bira između coupe, sedana i karavana, mada je sedan činio većinu prodaje koja je bila standardno dobra i uglavnom se kretala preko 100,000 primeraka godišnje. Standardan i jedini motor kao opcija je bio 5.0L V8 sa 140 ks, ali su policijski modeli imali veći 5.7L motor nepoznate snage. Ovaj model se pokazao veoma dobrim za zahtevne policijske usluge i bio je česta pojava na ulicama. Danas se takođe može videti često u filmovima.

Slika

Slika

Slika

1992-2009 Crown Victoria
LTD ime nestalo sa tržišta posle 1991 godine, ali je Crown Victoria ime preživelo kao direktan naslednik. Crown Victoria je i dalje pravljena na Panther platformi sa zadnjom vučom koja je sada deljena sa Mercury Grand Marquis i jedini preživeli automobil sa originalnom Američkom formulom iz 1970ih godina. Dizajn je bio aerodinamičniji, ali su linije bile duže. Tokom svoje istorije Crown Victoria se menjala samo jednom, 1998 godine, i to sa minimalnim promenama. Svih 17 godina jedini motor je bio 4.6L V8 čija se snaga kretala između 190 ks i 240 ks. Kada je Chevrolet prestao sa proizvodnjom Caprice posle 1996 godine, Crown Victoria je ostala kao jedini izbor policije na tržištu i danas su veoma česta pojava na ulicama. Ford je godišnje isporučivao oko 50,000 Crown Victoria za policijske svrhe i još velik broj za taksiste dok je civilna upotreba bila mnogo manja i to su uglavnom bili stariji ljudi. Fordu ni u korist nije išlo što je na tržištu postojao i blizanac Mercury Grand Marquis koji je bio dizajnerski identičan, ali luksuzniji uz nešto veću cenu. Međutim, Crown Victoria se pokazala kao veliki uspeh na Bliskom Istoku, gde je jedan od najbolje prodavanih Fordova. Kada je prodaja za civilnu upotrebu pala na ispod 3,000 primeraka 2006 godine, Ford je tiho počeo da gasi ovaj model i verzija za civilnu upotrebu je prestala posle 2009 godine. Crown Victoria se, međutim, i dalje može dobiti za upotrebe policije i taksista. Ford je nekoliko puta najavljivao zamenu, uglavnom od strane Australijske divizije, ali do toga još uvek nije došlo.

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Ford LTD istorija

Poruka od Iosis » nedelja, 24. jan. 2010. u 20:21h

LTD 1969 mi izgleda najbolje od svih. Nisam ga do sada vidio (možda i jesam ali nisam znao da je to taj auto), ali sad imam želju da imam jedan primjerak.
A takođe mi se jako sviđa posljednji model Crown Victorie.

Talledaga nemoj molim te više da predstavljaš stare USA Fordove moja wish list se samo produžava mrgreen , sve ću pare da dadnem za auta, moram ja i kuću kupit i porodicu nekako 'ranit. lol
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11280
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford LTD istorija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 24. jan. 2010. u 20:29h

Veruj mi, znam osecaj. :D

Moja zelja je ovakav 1977-1979 LTD II. Ali bas ovakav, bez i najmanje promene.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Ford LTD istorija

Poruka od Iosis » nedelja, 24. jan. 2010. u 22:45h

Taj je već na listi. lol
Volim ovako velike, dugačke i široke haube na koju može 747 da sleti.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11280
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford LTD istorija

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 24. jan. 2010. u 23:43h

A tek kad zagmi 400cid/6.6L ...
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Ford LTD istorija

Poruka od Iosis » ponedeljak, 25. jan. 2010. u 08:18h

E onda se 747 uplaši pa odleti. mrgreen
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Ford LTD istorija

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 25. jan. 2010. u 18:01h

Ja sam bio ubedjen da LTD znači Limited. :)
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11280
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Ford LTD istorija

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 25. jan. 2010. u 20:46h

To mi nikad nije palo na pamet, ali je veoma moguce da je LTD skracenica za Limited.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Odgovori

Povratak na „Fordovi iz USA“