Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Tomaseto AT07 - instalacija

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Odgovori
taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » petak, 15. jun 2012. u 17:45h

Posto na Taunusu imam neki Voltran isparivac koji je na 2.0 nekako radio a na ovom 2.8 katastrofalno slabo sa potpunom nemogucnostu da mu se nasteluje ler (koji se gubi posle predjenih 500 m) a i od pola gasa (stisnute papucice) uopste ne reaguje kupio sam danas Tomaseto AT07 super za motore ove kubikaze i snege (Union Karic - video neki Markdjanijev post).

E sad ima sve sto ima i ovaj isparivac procitao instrukcije - nista posebno ali je problem jedan mali - ima prikljucke za + i - 12 V za ulaz plina sa filterom i izlaz plina i za vodu i to je to - zar ne treba neki kabl koji ide prema bobini? Posto nemam obrtaljku a spominje se u delu za stelovanje kako da to resim? Znate li neki servis koji steluje i ove isparivace?

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od Dusan64 » petak, 15. jun 2012. u 20:09h

Sta ce mu bobina? Ta instalacija sluzi samo da otvori elektroventil za plin i to je to.

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » petak, 15. jun 2012. u 21:26h

Nemam blagog pojma sto mi to dodje ali sad imam jedno vakum crevo od karburatora do isparivaca viska - da to zatvaram na samom karburatoru ili ne mora?

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od Dusan64 » petak, 15. jun 2012. u 21:30h

To moras da zatvoris na karburatoru,tj. zapusi to crevo. To su oni isparivaci sto im se ler steluje na neki drugi nacin,ne na vakum.. E u njih se ne razumem,javice se neko ko ima iskustva sa tim.

Avatar korisnika
error
Rođa
Poruka: 320
Član foruma od: nedelja, 30. avg. 2009. u 22:41h

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od error » petak, 15. jun 2012. u 21:43h

tom isparivaču ne treba vakum.
on počinje da pušta plin čim dobije 12v.
i ne smeš da ga držiš dugo na kontaktu ukoliko startuješ na gas...

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » petak, 15. jun 2012. u 21:57h

Videcu kako ce to ici a mozda da teram u neki servis ali na par mesta me bledo gledali - mozda neki malo bolji videcu a ler gas se po uputstvu i ne steluje nego se taj sraf skroz zavrne - pa onda se steluje na 3000 obrtaja pa se nesto vraca - moracu da vidim to malo bolje - na nekom sajtu covek dao taj tekst preveden sa tajlandskog u googlu - dobio odgovor da bi ga lakse razumeli na tajlandskom ...

Vise je problem sto se malo tih uredjaja prodaje i ljudi ne rade sa njima pa mora malo da se isprobava...

E ovo od Error-a mi dobro dodje - sad ponekad kad se uparkiram ukljucim sva cetri migavca jer mi tada ventilator odradi kao da je auto na kontaktu - to znaci od sada ne sme ... ako pre toga ne prebacim na benzin ako sam dobro razumeo?

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od Dusan64 » petak, 15. jun 2012. u 22:40h

error piše:tom isparivaču ne treba vakum.
on počinje da pušta plin čim dobije 12v.
i ne smeš da ga držiš dugo na kontaktu ukoliko startuješ na gas...
Kako kontrolise ler?

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od 911s [SK] » subota, 16. jun 2012. u 10:24h

Vakuumom se ne kontroliše ler već količina potrebna za rad.
Taj raspršivač bi trebalo an sebi da ima šraf za regulaciju lera, kao i na tom starom vakuumskom.
Dalje, vakuum za raspršivač se ne uzima sa karburatora, već direktno sa usisne grane. Sa karburatora se uzima za vakuumski korektor paljenja na razvodniku.

Pitanje za druga Babića - koja je tačno prednost ovog "elektronca" u odnosu na klasičan vakuumski? Ima li smisla stavljati ga neki manji motor? Pošto sam do sada na ovim najobičnim karburatorskim automobilima imao najbolja iskustva samo sa vakuumskim, a sa tim "elektroncem" nisam nikako uspevao da dobijem dobar rad a ni da naštelujem smešu, kao da je bilo uvek previše plina uz preveliku potrošnju.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » subota, 16. jun 2012. u 21:52h

E bre Krsticu uvek mala potrosnja - trosice onoliko koliko treba a ne samo zavrci, zavrci ... Svi elektronci po njihovim knjigama su za odredjenu snagu - na 10 ili 20 konja razlike ide drugi isparivac. Po ovima u prodaji na malom motorumozda moze ler da se nasteluje ali nikad i za voznju a o potrosnji cemo vec pricati...

U svakom slucaju videcemo sta si uradio... :D

Avatar korisnika
error
Rođa
Poruka: 320
Član foruma od: nedelja, 30. avg. 2009. u 22:41h

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od error » subota, 16. jun 2012. u 22:15h

prednost im je ta što momentalno isključuju plin
kod automobila sa ubrizgavanjem je to bitno jer se prebacivanje sa jednog na drugo gorivo vrši u momentu
vakumski bi radio još neko vreme dok ne potroši plin od plinskog ventila do isparivača

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od goja » nedelja, 24. jun 2012. u 17:23h

Ja imam problema sa takvim rasplinjacem,kad se ugrije ne radi na plin..ne znam ni sta mu je ni gdje da ga vozim.bio sam u jednom servisu,ko za klinac je sve radilo,na putu kuci nece...sta moze da ga zeza? uopste nece da rsdi na plin,zaletim motor na 4-5ooo obrtaja,prebacim na plin i on se ugasi...prebacuje sam sa benzina na plin na oko 2000 obrtaja kad je sve ok,tj kad radi,pali uvijek na benzin..inace,u pitanju je fiat bravo 1.6...

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » nedelja, 24. jun 2012. u 21:30h

Pa evo za pocetak ovako - prvo stelovanje nikakvo, vazduh zatvoren skroz nije mogao da odrzava ler ni kad je vreo do kuce se ugasio 100 puta toliko sam puta i majstora spomenuo... Medjutim karb je poceo da me zeza nema ravnomeran rad na benzinu a da bi se on dobio mora da se odvrne korektor vazduha desni. Medjutim kad se ugreje gas ne prima uopste vec se gusi par sekundi a onda prihvati - benzin pravo mucenje...

Kad sam stigao kuci otvorio sam vazduh kao sto je bio i sve proradilo na plinu. E sad ostalo je staro stelovanje nista nisam radio samo sam vozio i nisam bas zadovoljan ali sve radi - i prebacuje plin - benzin i obrtno kako treba ler imam sem kad mi zbog curenja hladnjaka opadne nivo vode oce da ler postane nestabilan - izgleda da mu je potreban stalan protok iste kolicine vode. Potrosnja je veca nego na starom vakumskom ali kako je ustelovan nije ni cudo. Ono sto mi najvise smeta je sto i pored povecanja potrosnje nema snagu kao sa starim - ali pretpostavljam da je to posledica katastrofalnog stelovanja a i mozda loseg stanja karburatora kome ocito treba dobro sredjivanje i cim uhvatim vremena idem kod onog Radeta u Mirijevski bulevar.

Druga stvar je da je nakacen na staru plinsku i elektro instalaciju. Znaci iako ima filter na sebi plin prvo ide na stari filter (koji ko zna u kakvom je stanju - pa iz njega u filter na samom rasplinjacu. Cev od boce za plin do starog filtera mi malo landara pa to hocu da sredim a onda cu izbaciti stari filter za plin i cevku pravo u filter na rasplinjacu.

Mozda te zeza jer ima elektronaca koji su za sekvent a ovaj je za karburator. Na tom tvom autu mozda nije karburator ali u svakom slucaju mi je nejasno kako moze sam da prebacuje i zasto se gasi. E sad i meni se gasio dok nisam skontao da je nakacen na staru instalaciju i prakticno je radio samo dok sam drzao crveni prekidac za drukanje plina - tad je imao struju a ja ga spojio na + sa ventila za benzin. Kad mu je doveden sa ventila za plin poceo je normalno da radi. To tvoje najverovatnije ima veze sa strujom koja ako nije prisutna na + na samom isparivacu pri 2000 kad prebaci on ce se ugasiti jer ne ukljuci ventil da plin pocne da prolazi... Probaj da vidis da to nije slucaj.

Druga stvar je da ovi elektronci idu za odredjenu snagu. Ler sraf se zavrce u desno do kraja i tada ako je pogodjena snaga motora i isparivaca ler radi bez problema. Na nekim forumima kazu da se nikad nece dobiti dobro stelovanje ako motor i isparivac nisu upareni po snazi. Znaci ako imas isparivac za 120 konja a motor od 80 nece raditi nikad kako treba...

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od van » ponedeljak, 25. jun 2012. u 12:15h

Где се налази тај шраф за ваздух на карбуратору ? Има шраф за подешавање минималного отвора лептира гаса ( лер гас ) и шраф за количину смеше ваздуха и горива за рад на леру ( смеша ) у товм случају 2 комада или можда један зависи од типа до типа .
Коректор(и) за ваздух су унутар карбуратора и упресовани су на том карбуратору ( на неким могу да се одшрафе ) и они се не дирају . Сем ако неко хоће да буџи мотор и веома добро зна шта ради .
КАда се штелује плин , карбуратор се не дира , јер сем отвора лептира гаса , ништа друго не утиче на рад на плину .
Сам испаривач има шраф за штеловање лер гаса и шраф на цреву где се уводи плин у карбуратор , где се штелује максимални проток , тј. смеша за вожњу .
Погледај да нађеш негде независну ламбда контролер за плин . Са њим 70% плина се штелује ручно а 30% штелује сам уређај . Није ни за макс снагу , ни за мин. потрошњу али је за вожњу са најмање зајебанција и идеално сагоревање .

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 25. jun 2012. u 12:26h

Sada kada si skinuo restriktor vazduha, dok motor radi u leru prisloni prst preko ulaza kućišta, na mestu gde smo stavili restriktor. Ako malo podigne ler, znaj da ti je smeša u leru slaba i da moraš ili da je pojačaš ili da malo suziš protok vazduha. Onda rukom malo nategni sajlu gasa da broj obrtaja digneš na recimo 2000 i onda opet stavi prst preko ulaza da vidiš da li će se promeniti broj obrtaja.
S obzirom da imaš fiksni ventilator, bilo bi jako zgodno kada bi na ulaz kućišta vazduha stavio neko crevo koje bi odveo negde sa strane, da na protok vazduha ne bi uticala promaja koju pravi ventilator. Pošto je motor velike kubikaže, sa velikim protokom vazduha i plina, male korekcije štelovanja mogu dovesti do velike razlike u potrošnji. Nemoj da se iznenadiš ako ti u nekom trenutku dok tragaš za idealnim podešavanjem potroši 20 plina na 100 km a da ti pritom budeš ubedjen da sve radi kako treba.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » ponedeljak, 25. jun 2012. u 13:33h

VAN: kad sam rekao sraf za ler nisam mislio na karburator vec na sam isparivac - ima jedan sraf koji mora da se skroz zavrne i tada bi ler morao da bude dobar ako su upareni motor i isparivac. Taj sraf se odvrce samo kad je motor jace snage od snage za koju je isparivac deklarisan.

Za karburator sam ja napravio gresku:

http://postimage.org/image/1mhpk0rus/

to je ovo pod brojem 6 i sad vidim da je to za ler diznu - ja sam ga nazvao korektorom vazduha...

E sad sa karbom je problem i to mislim da se zaprljao jer sam ga duze vreme vozio samo na plin - ler je poceo da trokira sto je verovatno posledica zaprljanosti ler dizni - to je pocelo da se desava postepeno ali za dve nedelje je doslo da je rad motora kao traktorski. Kad se malo odvrne ler dizna (koji je sa vozacke strane - valjda se tako zovu ona dva debela srafa sa strane karburatora - ja sam ih greskom nazvao korektori vazduha)) ler postane stabilniji ali zato kad se motor zagreje nece uopste da prima gas (sve ovo je za benzin) vec se pedala drzi pritisnuta pa posle 10 - tak sec on pocne da nabija obrtaje i onda moze da se vozi. Moracu da rasturim karb i da ga ocistim dobro jer pre ovoga je radio savrseno.

Mozda to sto se stabilniji ler dobije sa malo odvrnutim srafovima ler dizni nesto znaci?

Videcu oko stelovanja plina kad sredim karburator a danas cu uzeti jedan hladnjak sa Granade koji ne curi pa cu usput prebaciti elektroventilator u motorni prostor a izbaciti fiksni pa da vidim sta se desava... da sve to ne smeta prilikom stelovanja...

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od van » ponedeljak, 25. jun 2012. u 18:39h

Лер дизне се налазе са страен оба грал , горе високо , близу поклопца карбуратора . Доваљно их је одврнути и видети да ли нешто од труља је упало у њихове рупице . Како су оне нешто типа 0.45 мм лако може нешто да се унутра заглави .
Када одрвћеш лер дизну , пушташ више смеше ваздуха и горива , која се меша са ваздухом који пролази поред лептира гаса . Завруто , сиромашна смеша , одврнуто је богата . Обично 2 1/2 круга требају да буду одврнути шрафови за смешу , и у тој зони треба тражити идеалан рад мотора . Не може један па други шраф да се дира , него пола круга један па одмах други пола круга .
Шраф треба да се одвне до тренутка када мотор крене да квари лер , па се после заврће ( и броје се окретаји ) , мотор ће прво да поправи лер па ће почети да га квари како се заврће шраф . Тада се стане и овије се назад половина од избројених окретаја . Може још 1/4 круга да се одврне , да се добије мало мања портошња на уштрб рада на леру . Све је много јасније ако је мотор прикачен на неки инструмент који мери издувне гасове

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: Tomaseto AT07 - instalacija

Poruka od taunus76 » utorak, 10. jul 2012. u 12:27h

Posto sam odlucio prvo da sredim karb nasao sam dva kom od 2.8 V6 jedan je bio zaribao u drugom se izlegle pcele (za ne verovati u onim spoljnim rupama na karbu bilo sace i jedna ziva mala pcelica) pa odneo kod Radeta na Mirijevskom bulevaru, covek to sredio, ima sve sto treba neki dihtunzi zamenjeni i neke membrane - sve to bez auta - sledeci dan otisao on skinuo moj karb stavio taj sredjivani i nastelovao - ja obisao par krugova da probam stiso gas potpisao i samo cuo RRRRRRRRR - otisao druk lager danas sam morao to da menjam ....

Plin jos nisam stelovao jer ocu da prvo sredim hladnjak i ventilator da ne pregreva - ali sad trosi manje nego onaj vakumski, ima ler (nije savrsen ali mnogo bolji) jedino kad je bas pregrejan oce malo duze da vergla da bi upalio a i pri naglom kocenju oce da ugasi sto se ne desava pri normalnoj voznji.

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“