Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
majsta
Poruka: 6
Član foruma od: četvrtak, 13. jul 2017. u 10:32h

Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od majsta » četvrtak, 13. jul 2017. u 11:27h

Ja vas naljubaznije molim za savjet, šta i kako da radim.

Radi se o Ford Mondeo 2001. godište, 2.0 TDDI. Osnovni problem je da se ventilator pali na svakih 20-30 sekundi, i baš glasno huči. Pri tome kad se upali farovi oslabe i unutrašnje osvjetljenje oslabi. Kad se ventilator ugasi, svjetla se vrate u normalnu i unutrašnja i farovi. Također, uvijek prilikom davanja kontakta, upali se unutrašnje puhanje na najjače, iako je ugašeno prije gašenja vozila. Problem postoji sigurno 4-5 mjeseci. Ventilator je zamjenjen prije godinu ili dvije.

U međuvremenu, prije mjesec dana se uplalila lampica akumulatora i počeo izlaziti crni dim iz haube, a puhanje je uvuklo smrad spaljene gume. Majstor je našao da je otišla remenica radilice i zamjenio je. Poslije toga, 7 dana kasnije se ponovo upalila lampica akumulatora, auto u vožnji zatrzalo i ugasilo se. Isti majstor je našao da je otišao alternator, pa je zamjenio alternator novim i ujedno zamjenio akumulator. Od tad se više ne dešava taj problem, ali je ostao isti problem sa ventilatorom i svjetlima. Nisam ga, iskren da budem, ni pitao za taj problem, ovo mi je bilo preče.

Eto, sad vi meni recite je li ovo normalno i šta bih ja mogao uraditi?

Hvala Vam unaprijed.

Makanini
Poruka: 28
Član foruma od: subota, 1. jul 2017. u 13:18h
Lokacija: Beograd-Borča

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od Makanini » četvrtak, 13. jul 2017. u 11:49h

Normalno nije sigurno.javice tu se neko strucniji

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od mbole » četvrtak, 13. jul 2017. u 15:13h

Jel imas klimu i gde je postavljen usmerivac? Jel manuelna ili automatska?
Svetla ne bi smela da slabe, al posto si sve to izmenjao, to mora da pogleda elektricar

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

majsta
Poruka: 6
Član foruma od: četvrtak, 13. jul 2017. u 10:32h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od majsta » četvrtak, 13. jul 2017. u 15:23h

Klima je automatska, a usmjerivac nije pritisnut, već puše ravno i u šoferšajbu. Lijevi na središnjoj konzoli (bliži vozaču) već dugo ne radi, a ostali rade.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od FM III » četvrtak, 13. jul 2017. u 16:40h

mbole te pita gde ti je postavljen usmerivač na modulu klime:
Slika
a ti pričaš o verovatno ovom usmerivaču:
Slika
i slažem se da treba električar da pregleda.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od mbole » četvrtak, 13. jul 2017. u 17:14h

Kako usmerivac moze da bude "pritisnut"? Ko da pricas o recirkulaciji (dugme sa slikom auta i uvrnutom strelicom).
Ako je postavljen da duva na sofersajbnu, automatski se pali klima i podize broj obrtaja ventilatora.
Daklem ovaj desni prekidac sa prve slike postavi da duva "u glavu" ili u bilo koju drugu poziciju osim na sofersajbnu.

Prilicno je zbrkano ovo sto pises, pa sad stvarno nisam siguran o kom usmerivacu pricas?
Ako levi prekidac klime ne radi, on upravo odredjuje brzinu ventilatora. To mora elektricar da pregleda.

Drugo... o kom ventilatoru pricas da se pali svakih 20-30 sekundi? Ventilatoru kabine ili ventilatoru na hladnjaku?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

majsta
Poruka: 6
Član foruma od: četvrtak, 13. jul 2017. u 10:32h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od majsta » četvrtak, 13. jul 2017. u 17:50h

Na prvoj slici nije pritisnut ni jedan od usmjerivaca sa desne strane displaya, a na drugoj slici ne radi lijevi od dva sredisnja. Ventilator hladnjaka se pali svakih 20 do 30 sekundi.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od mbole » četvrtak, 13. jul 2017. u 20:54h

Ne moze da bude ni jedan. Mora da bude u nekom od polozaja, to jest u onome koj je zadnji pritisnut, a u kom je treba da je ispisano na displeju.
Nisu to bukvalno prekidaci koji "skljocnu". To su tasteri i u zavisnosti koji pritisnes, promeni se slikica na displeju.
Da li ti je na displeju prikazan simbol sofersajbne sa krivim linijicama?
Na koju temeperaturu je podesena klima?

Ne mesaj usmerivace vazduha sa druge slike i komande klime za usmeravanje vazduha. Ovi sa druge slike nemaju nikave veze, parce plastike. Mogu da budu gde hoces usmereni, zatvoreni, polomljeni... sta god.

Ventilator hladnjaka se pali kada je upaljena klima. I to na drugu brzinu ili se pale dva ako ih imas (ne znam kako je na mk3, na mk2 su dva komada).
Ako se i klima pali-gasi svaki cas, lici da je vreme da nju servisiras.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

majsta
Poruka: 6
Član foruma od: četvrtak, 13. jul 2017. u 10:32h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od majsta » četvrtak, 13. jul 2017. u 21:54h

ma ne mijesam, nego fakat upalim puhanje sa lijeve strane na bilo koje dugme crveno, plavo, lijevo ili desno ( sa lijeve strane displaya) pocne da puse, ne svijetli ni jedna tackica na usmjerivacima ( a sve lampice rade - probao sam). I onda se pocne paliti ventilator hladnjaka i svjetla oslabe. Do sad sam uvijek prije gasenja auta, gasio i puhanje, al sam danas ostavio upaljeno puhanje (usmjereno u glavu) i ugasio auto. Kad sam ponovo upalio auto, prestao je problem sa paljenjem ventilatora hladnjaka svako malo. E sad da li je to rjesenje, pusticu da prodje malo vremena pa vam javim. A koliko brzina ima ventilator hladnjaka?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od mbole » četvrtak, 13. jul 2017. u 22:53h

Cekaj... jel tebi uopste radi klima? Mislim, jel hladi? Deluje kao da pokusava da se ukljuci, ali ne uspeva.
Ko sto napisah, na displeju se prikazuje kako je usmereno (na noge, u glavu, soferka...)

Nisi mi odgovorio na koju temperaturu je podeseno? Pise na displeju.

Ako se dobro secam, kada ugasis ventilaciju, ugasis auto i posle toga das kontakt, klima se sama prebaci u auto mod. I naravno pocne da duva ko besna i ukljuci klimu da bi ohladila auto.
Cim se upali klima pali se i drugi ventilator hladnjaka, i/ili ventilator hladnjaka radi brze. Ima dve brzine.

Sve to je manje vise normalno, ali nije normalno sto se pali/gasi svaki cas, i sto ti oslabe svetla.


PS
Ne bi bilo lose da procitas uputstvo od auta, tj. klime: http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... =87&t=1100
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

majsta
Poruka: 6
Član foruma od: četvrtak, 13. jul 2017. u 10:32h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od majsta » četvrtak, 13. jul 2017. u 23:18h

temperatura podesena na lo ( vjerovatno znaci low). Procitacu i hvala ti puno na trudu. Kad stignem otici cu kod elektricara da pogleda i svakako javim ovdje, ako neko ima slican problem.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od mbole » četvrtak, 13. jul 2017. u 23:50h

Jel hladi uopste, ili drzis na lo zato sto hladi jedva?
Na lo bi trebalo da tokom iole duzeg putovanja bude ozbiljno hladno u autu.

Kad ga podesis na lo, to jest na 19 stepeni pa kliknes jos jednom, klima radi non stop, maksimalno koliko moze.
Zato ti ventilator kabine i "podivlja", posto pokusava da od auta napravi zamrzivac.

Postavi klimu na oko 22-23 stepena.
Nece nista brze ohladiti ako je stavis na nizu temperaturu. A priznaces da je 19 i nize stepeni malkice prehladno za letnju garderobu :)
20 stepeni je idealna temperatura za nekoga ko radi u fabrici to jest fizicki se krece. Kada je zimi 20 stepeni u stanu, nosis duksericu. Kancelarijska idealna je oko 25. Posto u autu imas i prenos toplote zracenjem, idealna je nesto niza.

Nemoj me sad drzati za rec posto je taj motor sustinski identican kao u mk2 al ne znam sigurno dal je tako na mk3. Trebalo bi da kada se ukljuci klima auto automatski malo podigne ler gas. To jest da umesto nekih 800 (koliko se secam za taj motor), on ode na oko 1000. Upravo da bi kompenzovao ono sto je odvukao kompresor klime, kao i elektricni potrosaci vezani za njega.

Ali sigurno nikako ne bi trebalo da pali gasi klimu svaki cas.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od Neša » petak, 14. jul 2017. u 11:37h

ja po ovim vrućinama držim na oko 26 stepeni i AUTO mod. Što više koristiti automatski mod,a temperaturu podešavati prema spoljnjoj jer se tako najmanje opterećuje centralna jedinica
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
rajko rajko
Poruka: 364
Član foruma od: ponedeljak, 22. okt. 2012. u 23:35h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od rajko rajko » ponedeljak, 16. apr. 2018. u 18:02h

I kod mene je isti autao u pitanju. Kad sam ga kupio, iz nekog razloga je bio otkačen dzek sa kompresora klime. Ja sam ga uključio, i probao sam klimu da vidim da li pali kompresor. I, radi. Medjutim, ovih dana primetim da kad ugasim auto, čuju se i ventilatori hladnjaka. A, celo vreme ja se čudim kako je u kolima hladno bez uključivanja klime. Jutros napokon skapiram da je meni klima stalno uključena. Mislim, kompresor i ventilatori se periodično pale i gase, kao da sam ja uključio klimu na AC dugme. Medjutim, nisam! Čitam ove gore postove, ali ne mogu da skapiram da li je to normalno ili ne? Šta vi mislite?

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od Neša » utorak, 17. apr. 2018. u 11:56h

Ako hoces da ti klima ne radi,ili ugasi na off ili dva puta pritisni dugme AC kad upalis klimu,tada se ne ukkjucuje kompresor i radi samo ventilacija sa podesavanjem temperature
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
rajko rajko
Poruka: 364
Član foruma od: ponedeljak, 22. okt. 2012. u 23:35h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od rajko rajko » sreda, 18. apr. 2018. u 07:54h

Ili ja ne kapiram kako ovo radi, ili nešto ne valja oko ove klime. Rekao bih ovo drugo ipak.
Ako je klima uključena, trebala bi da svetli lampica na AC dugmetu, zar ne?
Evo jutros idem na posao, i ventilacija je postavljena na 22 stepena, ručno, ne AUTO, i ventilatori i kompresor se pale i gase. AC isključeno. I, ni jedna lampica na usmerivacu ne svetli.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od mbole » sreda, 18. apr. 2018. u 08:22h

Ako je usmereno samo na soferku, klima se pali bez obzira na sve ostalo (ovo smo prezvakali 100 puta).
Ako nije, onda sistem ima neki problem, a ovo sa paljenjem/gasenjem je zaobilazenje tog problema, ali ne i njegovo resenje.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
rajko rajko
Poruka: 364
Član foruma od: ponedeljak, 22. okt. 2012. u 23:35h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od rajko rajko » sreda, 18. apr. 2018. u 08:34h

Znam to za soferku, naravno. Ali, nema veze sa tim. Kad pritisnem taj taster za soferku, upali se on, AC, i pojača se duvanje ventilatora. Nije dzaba bio isključen kompresor klime, jbg. Odakle početi? Radio sam i onu kalibraciju klime, ali ništa ne menja.

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od Neša » sreda, 18. apr. 2018. u 09:07h

Ne svetli dugme AC kada radi klima! Svetli samo kad pritisneš dugme ka šoferki. Dovoljno je samo da je upaliiš na dugme ventilatora i kompresor i ventilatori se uključuju... Dakle pustiš klimu,pritisneš dva puta dugme AC da isključiš kompresor i tada koristiš ventilaciju u eco modu bez uključivanja kompresora. Tako je kod naših starijih modela
rajko rajko piše:
sreda, 18. apr. 2018. u 07:54h

Evo jutros idem na posao, i ventilacija je postavljena na 22 stepena, ručno, ne AUTO, i ventilatori i kompresor se pale i gase. AC isključeno. I, ni jedna lampica na usmerivacu ne svetli.
Što znači da nisi isključio kompresor,pritisni dva puta AC i tada neće više da se pali klima.
Izvinjavam se za višestruki post
Poslednja izmena: FM III, na dan sreda, 18. apr. 2018. u 13:10h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Spojeni postovi po pravilniku.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
rajko rajko
Poruka: 364
Član foruma od: ponedeljak, 22. okt. 2012. u 23:35h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od rajko rajko » sreda, 18. apr. 2018. u 09:59h

Eeee, to je već druga priča. Kad podjem kući, probacu i to. Mada mi je nelogično. Jednostavno, mislio sam, kad pritisnem AC, lampica svetli, klima uključena. Kad lampica ne svetli, klima ne radi....

Avatar korisnika
rajko rajko
Poruka: 364
Član foruma od: ponedeljak, 22. okt. 2012. u 23:35h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od rajko rajko » sreda, 18. apr. 2018. u 23:41h

Probao ovo sto ste napisali, i izgleda da radi. Videcemo na dalje. Samo, i dalje mi je pomalo čudno sto ja u kabini nemam informaciju da li je kompresor klime uključen ili ne. Ali, ako je tako, tako je. Hvala vam u svakom slučaju.

Avatar korisnika
Ford Focus Dača
Poruka: 60
Član foruma od: petak, 23. mar. 2018. u 17:33h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od Ford Focus Dača » nedelja, 3. jun 2018. u 23:34h

Nesa piše:
sreda, 18. apr. 2018. u 09:07h
Ne svetli dugme AC kada radi klima! Svetli samo

Što znači da nisi isključio kompresor,pritisni dva puta AC i tada neće više da se pali klima.
Izvinjavam se za višestruki post
Dali ovo vazi i za Ford Focus Mk1
Dva pritiska AC i više se ne pali klima??
hahahaha Ako vam ide suviše lako - pogledajte bolje, možda vam ide nizbrdo!! :ford:

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od Markedjani » ponedeljak, 4. jun 2018. u 07:17h

Naravno da ne važi... ovde je u pitanju automatska klima.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
rajko rajko
Poruka: 364
Član foruma od: ponedeljak, 22. okt. 2012. u 23:35h

Re: Mondeo 2001. 2,0 TDDI ventilator i prigušena svjetla

Poruka od rajko rajko » subota, 13. jul 2019. u 08:26h

Sve je funkcionisalo ok do pre par dana. Zahladnelo, pa klima i ne treba. Isključim je, ali primetim da se opet pale i kompresor i ventilatori. Sinoć se vraćao sa posla, i ista priča. Probam na taster off, i računam da je tada sve ugašeno. Medjutim, nakon par stotina metara čujem ventilatore, a vidim i po svetlima kad se upale. Očigledno je da je modul klime kaput. Šta misle iskusniji?

Odgovori

Povratak na „Instalacije“