Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

zetec 1.25 potrosnja ulja

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
bambi07
Poruka: 22
Član foruma od: nedelja, 26. avg. 2018. u 23:27h
Lokacija: Kraljevo

zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od bambi07 » ponedeljak, 5. nov. 2018. u 23:14h

Imam problem na fiesti mk4 sa potrosnjom ulja, naime pre oko 90.000km su zamenjene karike i stavljena cela glava motora sa stranca koji nije presao ni 20.000km, to je bilo pre oko 8 godina, sada opet trosi ulje i to oko 1 litar na 1000km, ne dimi na merac a ni na cep, vruc nema dima na auspuh ni na 5000rpm, ali hladan na prvo paljenje kao da baci plavicastog dima jedno 5-6 sekundi i prestane...Auto dobro vuce i ide, nema curenja ulja. Da li su u pitanju gumice ventila i da li se mogu zameniti uspesno bez skidanja glave motora, i da li ovaj motor ima hidropodizace ili plocice koje mogu da se steluju pa da ujedno i to uradim jer dok se ne zagreje cuje se da stekce nesto u glavi motora. Hvala na odgovoru unapred, cenim misljenje ljudi sa ovog foruma jer neki majstori i ne znaju za ovaj motor da postoji, bar kod mene u kraju.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od Markedjani » utorak, 6. nov. 2018. u 00:07h

čisto da znaš da je 0.6l ulja količina na šipci min-max.

Probaj sa zamenom gumice, trebalo bi da može bez skidanja glave da se zamene.

Nema hidropodizače, mehanički podizači su u pitanju ali se šteluju kad je skinuta glava tj mašinska radionica to radi... nije klasično na pločice. ( shim under bucket valve... googlaj pa će ti biti jasno)

Štektanje je najverovatnije luft u bolcni klipa... retko retko kad je problem u štelovanju ventila.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

bambi07
Poruka: 22
Član foruma od: nedelja, 26. avg. 2018. u 23:27h
Lokacija: Kraljevo

Re: zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od bambi07 » utorak, 6. nov. 2018. u 00:52h

Vezano za to stektanje, cuje se i kada postigne radnu temperaturu, naravno enormno manje ali samo na dodavanje gasa, cim se pusti pedala ne cuje se, na preko 3000rpm nista se ne cuje, nekada cak i prestane skroz ali retko, zvuk je slican percetu na ruletu :-)....To me i ne brine toliko jer smatram da se moze voziti tako jos neko vreme, nije nov auto ima 215000km ali za ulje me pojede zivog, auto nema cenu mogu dobiti za njega manje nego za juga zato mi se ne prodaje pa cu probati da zamenim gumice ventila ako nadjem nekoga ko ima taj alat. Hvala puno...video sam da majstori bas i ne poznaju fordove motore jer svi su mi rekli da ima hidropodizace i da oni kuckaju

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od van » utorak, 6. nov. 2018. u 07:26h

Мора да се скину брегасте да би се промениле гумице вентила . Процедура је следећа , скину се свећице , клип се постави у горњу мртву тачку, Алатом се притисне шешрић на вентили , вентил удари у клип , а шеширић се притиска још док се не извуку два полумесечаста осугурача и онда се отпусти алат , скину се шеширић и опруга , извуче се гумица вентила , стави се нова , и онда склапање супротно од расклапања .
Алат мора да се направи , некаква металан полуга , чији ослонац може да се шрафи у рупе носача брегастих , да има С облик где притиска шеширић вентила да можеш да извучеш полумесеце , и да има пар различитих рупа за ослањање полуге , да компензујеш различита растојања вентила .
Битне ствари су да клип мора бити у горњој мртвој такчи , иначе операција не може да се изведе , и да при скидању не изгувиш полумесечасте осигураче .

Ја сам мењао гумице на 2 мотора , али како су оба имала клацкалице , није било потребно скидати брегасту . Каква је замена на 16 в моторима , нема појма . Можда је и лакше да се скине глава , таман и прешлајфујеш вентиле

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od Markedjani » utorak, 6. nov. 2018. u 07:48h

bambi07 piše:Vezano za to stektanje, cuje se i kada postigne radnu temperaturu, naravno enormno manje ali samo na dodavanje gasa, cim se pusti pedala ne cuje se, na preko 3000rpm nista se ne cuje, nekada cak i prestane skroz ali retko, zvuk je slican percetu na ruletu :-)....To me i ne brine toliko jer smatram da se moze voziti tako jos neko vreme, nije nov auto ima 215000km ali za ulje me pojede zivog, auto nema cenu mogu dobiti za njega manje nego za juga zato mi se ne prodaje pa cu probati da zamenim gumice ventila ako nadjem nekoga ko ima taj alat. Hvala puno...video sam da majstori bas i ne poznaju fordove motore jer svi su mi rekli da ima hidropodizace i da oni kuckaju
Klasičan luft u bolcni klipa, biće sve gore i gore... vozi lagano i izbegavaj visoke obrtaje inače će da prolupa jako brzo.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

bambi07
Poruka: 22
Član foruma od: nedelja, 26. avg. 2018. u 23:27h
Lokacija: Kraljevo

Re: zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od bambi07 » petak, 9. nov. 2018. u 00:28h

Hvala na savetima ali sam odustao od zamene gumica, prvo nema nekog servisa za Ford vozila kod mene u kraju, svi mi kazu da se radujem kada ga prodam a ja sam zavoleo bas Fordove i pre cu fiestu sa prolupalim motorom da vozim nego punta, fokusa nego golf IV....probacu sa zamenom ulja, mozda je ovaj total 10w40 nepogodno ulje za ovaj motor, sobzirom da su sipana pre toga nesto kvalitetnija ali isto 10w40 (znam da ide 05w30) tipa Mobil...Sto se tice tog lufta u bolcni klipa da li je normalno da motor sa tim kvarom tj ishabanoscu pretpostavljam osovinice klipa lili kako god nisam toliko strucan, radi mirno i tiho na prvo hladno paljenje prvih 10s a onda pocinje to kuckanje....Jos nesto skinuo sam kablove i 3 i 4 svecica odozgo su zalivene uljem, nisam ih odvijao, dihtung dekle verovatno, mozda to ima nekakve veze?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: zetec 1.25 potrosnja ulja

Poruka od Markedjani » petak, 9. nov. 2018. u 00:48h

10w40 je neodgovarajuće ulje ali neće rešiti problem.

da, normalno je... povećava se luft kako se greje motor.

to je problem samo u dihtungu dekle što se tiče ulja kod svećice 3-4
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“