Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
mamzspageti
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 6. apr. 2018. u 12:20h
Lokacija: Lazarevac

Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od mamzspageti » utorak, 5. feb. 2019. u 22:09h

Pozdrav drustvo. Posto kao i svaki pinto koji ide na "obican" plin ima problem sa detonacijom pri paljenju, isao sam danas kod majstora i zakazao sam da mi prebaci mesac (mikser) plina blize klapni gasa a ne posle protokomera. Auto ne ide na benzin tako da cu otkloniti potpuno taj probijeni protokomer i rekao mi je da pogledam na netu gde se nalazi automatski sauh i relej njegov jer i on utice na tu detonaciju pri paljenju. Moze li neko da mi kaze gde se taj sauh nalazi i relej. Ako neko moze i slikom da pokaze jos bolje. :D

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od Markedjani » utorak, 5. feb. 2019. u 22:25h

Ne postoji deo koji se zove "automatski sauh".

Obogaćivanje smeše kod EFI motora je proces nekoliko senzora i kontrolisan je od strane ECU... ne možeš ništa promeniti.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od mbole » sreda, 6. feb. 2019. u 00:59h

Moze...
Nek promeni majstora.
Posto ako ne zna da na EFI motorima nema nicega slicnog sauhu... bolje da ne dira.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od Markedjani » sreda, 6. feb. 2019. u 01:02h

ma tu nema više pomoći bilo čemu, tu benzin je skroz umro i to sad jedino može da radi tako što izbaciš protokomer i mešač za plin staviš kod klapne za gas, faktički tu senzori i bilo šta što je vezano za benzin ne igra više nikakvu ulogu.

Radiće ti ok sve dokle god ne dođu debeli minusi... onda ćeš da se patiš sa jutarnjim paljenjem.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od 911s [SK] » sreda, 6. feb. 2019. u 18:09h

"Automatski sauh" na tom autu, kao i na svakom EFI motoru, radi tako što kompjuter na osnovu senzora temperature rashladne tečnosti i senzora temperature usisanog vazduha skonta da je sve hladno i onda produži vreme otvaranja dizni da bi dao više benzina i ler ventilom mimo klapne gasa pusti više vazduha ka motoru. Sve to u odredjenom potrebnom odnosu.
Kompjuter će u tvom slučaju nastaviti da otvara ler ventil, a pošto je dovod plina pre leptira - putem ler ventila će u motor doći više i vazduha i plina, obrtaji će biti viši u leru i eto "sauha". Kao da malo držiš pedalu gasa.
To će raditi dobro, ali samo pod uslovom da su dva prvonavedena senzora ispravna i da je ler ventil takodje ispravan. Ler ventil je inače vrlo često neispravan i zaglavljuje i generalno je boljka svih starih EFi automobila. I raspršivač za plin mora biti stari vakuumski sa dodatnim tasterom sa plinski sauh, koji ćeš pritiskati prilikom paljenja.
Imaš opciju i da staviš kaburator, mogu ti recimo u zamenu za tvoj kompletan EFI ponuditi komplet sa karburator SIjere sve što je potrebno za konverziju na karburator.
Inače, nebitno koji god da je auto i tip ubrizgavanja u pitanju, nema Boga da se desi detonacija ako su svećice, kablovi, kapa i ruka novi odnosno ispravni, a ugao paljenja naštelovan propisno za taj motor. Ne znam ni sam koliko sam desetina automobila na plin vozio, pa i sa takvim EFi ili K-glavom, detonacije nisu moguće ako je sve vezano za paljenje apsolutno kako treba. Kablovi za svećice su najkritičniji, zamenski jeftini često ne mogu ni 10.000km da sastave a da ne probije prvo kabl do bobine. Varnica preskoči na kabl (svećicu) onog cilindra kome je u tom trenutku otvoren usisni ventil i bum - zapali se smeša u usisnoj grani i to je ta detonacija.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od ljuba power » ponedeljak, 11. feb. 2019. u 10:45h

sve je to tačno što si napisao u vezi detonacije ali najbitniju stvar nisi rekao...a to je:detonacije se javljaju uglavnom na hladnom motoru i to usled SIROMAŠNE smese goriva!hoće da se jave detonacije i kad probije razvodna kapa usled vlage ili napuknuća ali tad puca,detonira, uvek- bez obzira na temp.motora.kod tih motora uglavnom puca zbog slabog pritiska pumpe za gorivo,tako da bih to prvo pregledao pa onda dizne na čišćenje

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 11. feb. 2019. u 10:59h

Pročitaj prvi post ponovo pažljivo, čovek lepo kaže da auto ne ide (ne radi) na benzin, kao i ostalih 90% Fordova sa tim motorom, tako da nema poente spominjati pumpu za benzin kada su te detonacije svakako na plinu. Jednostavno, prva ozbiljnija detonacija koja se ikad desi (a šanse da se desi na tom motoru ako ima plin su milion puta veće, ponajviše iz razloga koje sam opisao u mom prethodnom postu) uništi protokomer i pošto od tada to na benzin ne radi kako treba vlasnici to više na benzin ni ne voze uopšte pa onda ubrzano crknu i ostale komponente (pumpa, dizne, regulator pritiska).
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
mamzspageti
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 6. apr. 2018. u 12:20h
Lokacija: Lazarevac

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od mamzspageti » četvrtak, 14. feb. 2019. u 23:29h

Sve je uradjeno! Cekao sam par dana da vidim kako ide i mogu reci da sam zadovoljan. Pali dosta brze kad je topao. Najvise sam se plasio to sto ste pricali za hladno paljenje ali mogu vam reci da pali dosta bolje nego pre. :D
mbole piše:
sreda, 6. feb. 2019. u 00:59h
Moze...
Nek promeni majstora.
Posto ako ne zna da na EFI motorima nema nicega slicnog sauhu... bolje da ne dira.
Covek je odmah rekao da nije siguran sto se tice sauha i da proverim na forumu. Poslednji put kad je popravljao Sierru je bilo vise od 10god. Lik je mnogo skroman i sam je rekao da prvo proverim. Cak je i nas covek pokazao mi je slike kad je imao XR4.
911s [SK] piše:
sreda, 6. feb. 2019. u 18:09h
"Automatski sauh" na tom autu, kao i na svakom EFI motoru, radi tako što kompjuter na osnovu senzora temperature rashladne tečnosti i senzora temperature usisanog vazduha skonta da je sve hladno i onda produži vreme otvaranja dizni da bi dao više benzina i ler ventilom mimo klapne gasa pusti više vazduha ka motoru. Sve to u odredjenom potrebnom odnosu.
Kompjuter će u tvom slučaju nastaviti da otvara ler ventil, a pošto je dovod plina pre leptira - putem ler ventila će u motor doći više i vazduha i plina, obrtaji će biti viši u leru i eto "sauha". Kao da malo držiš pedalu gasa.
To će raditi dobro, ali samo pod uslovom da su dva prvonavedena senzora ispravna i da je ler ventil takodje ispravan. Ler ventil je inače vrlo često neispravan i zaglavljuje i generalno je boljka svih starih EFi automobila. I raspršivač za plin mora biti stari vakuumski sa dodatnim tasterom sa plinski sauh, koji ćeš pritiskati prilikom paljenja.
Imaš opciju i da staviš kaburator, mogu ti recimo u zamenu za tvoj kompletan EFI ponuditi komplet sa karburator SIjere sve što je potrebno za konverziju na karburator.
Inače, nebitno koji god da je auto i tip ubrizgavanja u pitanju, nema Boga da se desi detonacija ako su svećice, kablovi, kapa i ruka novi odnosno ispravni, a ugao paljenja naštelovan propisno za taj motor. Ne znam ni sam koliko sam desetina automobila na plin vozio, pa i sa takvim EFi ili K-glavom, detonacije nisu moguće ako je sve vezano za paljenje apsolutno kako treba. Kablovi za svećice su najkritičniji, zamenski jeftini često ne mogu ni 10.000km da sastave a da ne probije prvo kabl do bobine. Varnica preskoči na kabl (svećicu) onog cilindra kome je u tom trenutku otvoren usisni ventil i bum - zapali se smeša u usisnoj grani i to je ta detonacija.
Svecice, kablovi, kapa i ruka su odmah promenjeni cim je auto uzet jer sam takodje bio ubedjen da nema teorije da moze da detonira ako je sve to ispravno ali eto opet je detonirao i posle toga. Zato sam prebacio mesac kod klapne gasa. Takodje sam i hteo da uradim karb konverziju ali nikako nisam mogao da nadjem delove tako da ako si zainteresovan uskoci u PP da se dogovorimo. thumbsuph

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od mbole » petak, 15. feb. 2019. u 03:51h

Vidi...
Ako auto nema karburator, vec ubrizgavanje, a to se vidi, po definiciji nema ni sauh, posto je on deo karburatora.
A svako ko zeli da se nazove mehanicarem to jednostavno mora da zna.
Ne moze da ne bude siguran. To ko kad bi pekar rekao da nije bas siguran dal u hleb ide kvasac.
Skromnost je lepa osobina, ali se njome ne pokriva nedostatak osnovnog znanja zanata.

Sto se tice svecica, kablova...
Nazalost, doslo je vreme da to sto si neki deo promenio ne znaci da je taj novi ispravan.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
mamzspageti
Poruka: 6
Član foruma od: petak, 6. apr. 2018. u 12:20h
Lokacija: Lazarevac

Re: Gde se nalazi automatski sauh (Ford Sierra 2.0efi OHC)

Poruka od mamzspageti » subota, 16. feb. 2019. u 16:01h

Razumem sve sto si napisao i hvala ti zaista. Ne zelim da izgleda kao da ja solim pamet nekome jer da je tako ne bih trazio savet i informacije od vas. Mislim vidi se odmah da nisam mehanicar i strucan toliko cim sam vas pitao za tako glupo pitanje.

Odgovori

Povratak na „Instalacije“