Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Racunari-servisi-saveti i uputstva

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » ponedeljak, 1. apr. 2019. u 05:48h

Na lapatopu, SSD je definitino pouzdaniji.
Po definiciji, laptop se nosa unaokolo, tumba u gepeku, premesta dok radi... sto HDD nikako ne voli.
Imali smo u Veranu nekoliko lapatopova koje su komercijalisti vukli po terenu, par dijagnostika... HDD-ovi su menjani u proseku na godinu i po dana.
Stavljeni SSD i vise nije bilo problema naredne dve godine. Posle toga je Verano umro, tako da daljih iskustava nema.
Moj licni se sasvim lepo drzi vec neke 4 godine (mozda i malo jace), iako se svakodnevno tumba u rancu po gradskom prevozu, pali i radi na terenu (od livade do merdevina)...

Na desktopu, mnogo zavisi od konkretnog HDD-a/SDD-a.
Neki HDD iz enterprize serije (koji naravno debelo kosta), ce nadziveti SSD. Drugi, iz "ekonomije" nece.

Velicina... sto rece neko kako kome odgovara. Ali na lapatopu dodavanje drugog diska najcesce nije opcija. Povezivanje eksternog svaki cas je veoma nekomforno.
Tako da... ko za akumulator: najveci koji moze fizicki da stane i koji tvoj novcanik moze da izdrzi :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
tika
Poruka: 286
Član foruma od: utorak, 23. dec. 2014. u 13:23h
Lokacija: Šumadija

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od tika » utorak, 2. apr. 2019. u 11:55h

@Iosis, zavisi kako se instaliraju ti programi koje hoćeš na drugom SSD-u? Ako se ne instaliraju, već samo raspakuju, onda OK, u suprotnom nema poente jer neće raditi ako preinstaliraš Win na prvo SSD-u.

Uzgred, Samsung i Kingston su najbolji. Intel je najdugotrajniji, možda i zbog toga što nije baš brz.

Što veći SSD to bolje. Valjda im je algoritam takav da ravnomerno koriste sve ćelije, pa je bolje da ima što više slobodnog mesta - trajaće duže.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » utorak, 2. apr. 2019. u 14:39h

Pa izgleda da će biti uzeti jedan veći M.2 možda od ~500 GB (da li 480 ili 512 GB), pa njega koristiti, ako budem imao budžet za tu veličinu, ako ne uzeti za početak istog kapaciteta SSD, a nekad poslje preći na M.2. Pa kasnije neka stoji i taj SSD, neće biti neiskorišten. :)
Za sada mi je i SSD dobar, ali trebala bi mi i veća brzina, jer npr. pokretanje AutoCAD-a traje skoro kao i pokretanje sistema.

Za trajnost je tačno, što veći kapacitet, duže traje, jer ne upisuje uvjek u iste ćelije.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » utorak, 2. apr. 2019. u 15:32h

Nesto tu ne valja.
Meni se solidworks koji je dosta zahtevniji i veca "gromada" od ACAD-a pokrece "cas-paf" sa SSD-a.
Da nemas instalirano sve i svasta (najcesce nepotrebno) u tom ACAD-u, pa jos podeseno da se sve ucitava pri pokretanju...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od van » utorak, 2. apr. 2019. u 16:08h

24 секунде се мени учитава acad 2017 са ssd

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » utorak, 2. apr. 2019. u 16:22h

Pa recimo AutoCAD 2007 se učita brzo, za 4-5 sekundi, ali AutoCAD 2015 ide malo brže od AutoCAD 2014 Civil 3D, a njemu treba 20-30 sek, a imam instaliran dodatak CGS Plus, koji moram imati. Mada taj CGS se ne učitava dok pokrenem AC, pa tek u njemu otvaram njegove palete koje su mi potrebne.
Mada ni to nije problem, ne otvaram ga svaki dan ili svaki čas, ali mi se baš otegne, kada pogledam da ostale programe otvara za sekund ili manje, recimo Word ili Excel, kojeg otvara bukvalno kao da otvaram sliku. :)
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od van » utorak, 2. apr. 2019. u 17:15h

3ds max 2017 отвара по 40ак секунди . Ryzen 1700 16 Gb ram , ssd 256 GB . Windows диже за 8-10 секунди од када притиснем дугме .
Нови програми једу ресурсе . Јефтиније је да оптеретиш машину него да плаћаш скупе програмере да оптимизују ствари и направе их компактинијим .

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » utorak, 2. apr. 2019. u 17:33h

Pa danas hardver nije tako skup kao što je nekada bio.
Solidan procesor se može naći za relativno malo para, nije ni RAM tako skup kao nekada, a naročito diskovi su pojeftinili.
Ovo naravno pišem za neke prosječne komponente, koje mogu da završe posao.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od FiestaBG87 » utorak, 23. apr. 2019. u 21:59h

Aj ovde :-D
Imam SSB internet i njihov WiFi ruter ali mi je na drugom kraju kuće i ne dohvata mi kako treba do tv-a i npr kada sam u garaži, hoću neki pojacivac ili antene da stavim tu gde mi je tv i onda sam pokrio sve što mi treba, rekli mi danas u winwinu da ima neki djavo koju uključim u struju i on hvata postojeći WiFi signal i širi dalje al džaba sve kad ne znam kako to izgleda da bih poručio pa ako neko zna :-D

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2008
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od M.M.L. » utorak, 23. apr. 2019. u 22:10h

Wifi repeater

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Almighty.shO » utorak, 23. apr. 2019. u 22:12h

+1

Ja imam ovaj i radi posao u fullu

https://www.gigatron.rs/ruteri/gembird_ ... 1bk-175469
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » utorak, 23. apr. 2019. u 22:35h

Kod mene jeftinije
https://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični ... ctId=67340
Ja bih pre uzeo tendu sa 3 antene i namestio da radi kao repiter

Poslato sa Huawei p10 uz pomoć Tapatoka

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Almighty.shO » utorak, 23. apr. 2019. u 22:36h

Ma ja sam nasao link cisto da vidi model :D znam da ima jeftinije a Emmi je poznat po tome da je najjeftiniji! Elem, sta god, sve zavisi od para... a ovaj radi posao :) sitan, kompaktan, efikasan :)
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » utorak, 23. apr. 2019. u 22:48h

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Almighty.shO » utorak, 23. apr. 2019. u 22:53h

Not bad ali zauzima dosta prostora. jbg, ja volim kad je kompaktno :D
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
PMilan
Poruka: 716
Član foruma od: sreda, 7. dec. 2011. u 16:57h
Lokacija: Beograd

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od PMilan » utorak, 23. apr. 2019. u 23:23h

FiestaBG87 piše:Aj ovde :-D
Imam SSB internet i njihov WiFi ruter ali mi je na drugom kraju kuće i ne dohvata mi kako treba do tv-a i npr kada sam u garaži, hoću neki pojacivac ili antene da stavim tu gde mi je tv i onda sam pokrio sve što mi treba, rekli mi danas u winwinu da ima neki djavo koju uključim u struju i on hvata postojeći WiFi signal i širi dalje al džaba sve kad ne znam kako to izgleda da bih poručio pa ako neko zna :-D
Ako imas lan kablove provucene pusti jedan kabl od interneta na drugi kraj kuce, na njega zakacis wifi ruter i pokrio si celu kucu sa wifi mrezom..

Sent from my E5603 using Tapatalk


Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » utorak, 23. apr. 2019. u 23:47h

Bas da ne vuce kabal se koristi ripiter koji ce primiti i poslati mrezu dalje.
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » sreda, 24. apr. 2019. u 02:47h

Ripiter Ili extender (kako ga ko vec zove), je OK ali samo u odredjenim situacijama.

Da bi funkcionisao, prvo on sam mora da ima dobar prijem signala.
Ukoliko se radi o jednoj etazi, to uglavnom nije problem.
Mada sam ripiter unosi dodatno kasnjenje u signal koji je ionako u problemu sa kasnjenjem (problem kod svih bezicnih mreza).

Problemi najcesce nastaju u komunikaciji sa sprata na sprat. Vertikalni ugao emitovanja WiFi signala je generalno mali. Plus, cesto u medjuspratnim konstrukcijama postoje celicne mreze koje ekstremno ometaju prolaz signala.
A ako ripiter ne moze da primi dobar signal sa centralnog rutera, nema sta ni da prosledi.

Ispravno resenje je imati baznu infrastrukturu izvedenu kablovima, a onda na njih povezivati WiFi uredjaje kako bi se pokrio ceo prostor. Upravo ko sto je Milan napisao. Jedino sto mu na toj drugoj lokaciji ne treba WiFi ruter vec samo WiFi access point (nema svrhe ponovo rutirati pakete, osim ako bas hoces da imas odvojenu mrezu u drugom delu kuce).

Izbegavanje kablova je "moderno", ali je i polovicno resenje.
WiFI sam po sebi je sistem koji zavisi od brda spoljasnjih faktora na koje nije moguce uticati. Npr imas u komsiluku nekoliko uredjaja koji emituju na istim kanalima. Cesto je nemoguce pronaci neki koji je slobodan. Zidovi, njihov materijal, umeju da stravicno uticu na signal. Ja sam provlacio kabl do cerkine sobe iako je 5 metara daleko od prilicno jakog WiFi predajnika, al je izmejdu armirano betonski zid (gursta mreza armature). A signal istog tog rutera bez problema primam na 30 metara od zgrade.

Neka medjuvarijanta, ako bas nema mogucnosti za provlacenje kabla, je da se iskoristi 220V mreza i kroz nju progura eternet signal do odgovarajuce pozicije gde ce se montirati novi access point. Opet nije idealno, ume da bude poskupo, ali je bolje od WiFi ripitera.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od FiestaBG87 » sreda, 24. apr. 2019. u 18:58h

Provukao bi drugi kabal al kakav je raspored da mi je kupatilo prepreka i ne bi da busim, jedino da probam sa tim extenderom pa sta bude, imam ok signal na telefonu kad stojim pored tv-a, hvali jedna crtica,
Ako je to ovo evo par komada.

https://www.winwin.rs/bezicni-ap-range- ... 57362.html

https://www.winwin.rs/bezicni-ap-range- ... 66721.html

https://www.winwin.rs/bezicni-ruter-tp- ... 39015.html

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » sreda, 24. apr. 2019. u 19:02h

Ako vec hoces da potrosis pare potrosi na pravu stvar. https://www.emmi.rs/wireless-ap-be%C5%B ... ctId=75432 ovo sam probao ubija kako radi. Tako da cu meni da uzmem jer sam staru tendu malo zaigrao na pola(zivac covek)

Ovaj Ac6 prima salje signal,moze cak da baca 5ghz tako da je za velike brzine koje ce kasnije doci top...ide preko gbps
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od FiestaBG87 » sreda, 24. apr. 2019. u 19:15h

Ok, videću ovih dana ako stignem da odem da vidim.

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od darko darko » sreda, 4. sep. 2019. u 22:34h

imam problem, uglvnom kada nesto probam da otvorim, pise mi "oh ne" ono sra*** , skenirao sam nema virusa obrisao kes, pocinje da mi kida zivce, zvao sam neki servis sto mi kao servisirao komp, kaze svima sedesava, sto cisto sumnjam, pocelo je posle toga, ima li neko ideju sta bi to bilo?

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » četvrtak, 5. sep. 2019. u 07:32h

Jel Mozes da slikaš to ili screenshot

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6045
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Daniel » utorak, 17. sep. 2019. u 22:15h

Djole piše:
sreda, 24. apr. 2019. u 19:02h
Ako vec hoces da potrosis pare potrosi na pravu stvar. https://www.emmi.rs/wireless-ap-be%C5%B ... ctId=75432 ovo sam probao ubija kako radi. Tako da cu meni da uzmem jer sam staru tendu malo zaigrao na pola(zivac covek)

Ovaj Ac6 prima salje signal,moze cak da baca 5ghz tako da je za velike brzine koje ce kasnije doci top...ide preko gbps
za bilo kakvo sirenje signala bih mu preporucio neki uredjaj koji podrzava mesh https://www.asus.com/microsite/AiMesh/en/index.html npr neki asusovi routeri

ja konkretno imam ASUS RT-AC68U al je dosta skup (jos uvek :( )
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » petak, 29. nov. 2019. u 19:20h

E ovako, pošto ja nemam mnogo iskustva sa kloniranjem diskova da li neko od vas ima?

Potrebno mi je sledeće.
Skoro sam uzeo računar, polovan, u njemu je već disk od 640 GB tačnije 600 GB, ja sam dodao još SSD, međutim, pošto igre nisam htjeo da instaliram na SSD, njih sam instalirao na HDD. Taj HDD sam podjelio na dva dijela, 300 + 300 GB. Jedna particija od 300 GB je za instaliranje igara, druga za skladište. Sad vidim da će mi to biti malo jer samo mi Flight Simulator zauzima 80 GB. Particija za skladište takođe vidim da mi neće baš dovoljna. Pa sam mislio da ne dodajem još jedan disk, da uzmem novi od 1 ili 2 TB. Kako ne bi morao ponovo raditi instalaciju igara ponovo, naročito zbog FS-a koji sam instalirao 10 dana zbog mnogo addona mislio sam da kloniram HDD i proširim particije na 400 + 600 GB ili u slučaju 2 TB 500 + 1500 GB.

Ono što me zanima da ako kloniram disk koji sada ima oznaku I: i na njega su instalirane igre da li će poslje kloniranja biti nekih problema i da li će klon biti označen sa I:? Da li će OS prepoznati adrese filtera i fajlova? Naravno ovaj disk od 640 GB ću izvaditi, ostao bi taj novi od 1 ili 2 TB.

Ili je sigurnija varijanta da samo dodam još jedan disk koji će biti skladište, a onaj od 640 cijeli bude jedna particija I: za igre?
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“