Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY: ESP dugme na Focusu mk2.5

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2008
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

DIY: ESP dugme na Focusu mk2.5

Poruka od M.M.L. » petak, 4. okt. 2019. u 17:28h

Posto svi Fokuiu mk2.5 osim ST-a nemaju ESP dugme vec isti gase preko table, istrazio sam malo i nasao:
https://www.fordownersclub.com/forums/t ... sp-button/
Na linku postoji i pdf koji je google translate sa nekog ruskog sajta koji opisuje istu proceduru.

Ja sam poceo iznutra, nabavio prekidac za zadnji grejac jer ESP dugme u sivoj boji nisam nasao. Prvo je potrebno skinuti masku povlacenjem odozdo.
Slika
Slika
Potom sam odvio dva torx-a i izvadio sve prekidace.
Slika

Dugmici su slicni, pa da bi se nabudzio na mesto mora malo da se modifikuje skalpelom ili nekim drugim odgovarajucim alatom. Takodje, dzek koji ulazi u fabricko ESP dugme nije isti kao dzek koji ulazi u dugme zadnjeg grejaca, ali raspored pinova je isti i uz malo modifikovanja uspesno se uglavljuje na mesto
Slika
Slika

Secnuo sam zice broj 1(zelenobela), 5(crno bela) i 6(crno bela). Nastavio sam ih sa svojim zicama i zapisao boje.
Potom sam krenuo spolja, skinuo akumulator i postolje. Iza njega se nalazi konektor C380 ili C830(brkam ih ceo dan). Uglavnom, pinovi izgledaju ovako:

Slika
Potrebnu su nam pinovi 8 i 38.

Izbusio rupu u pozarnom zidu iznad pedale kvacila, provukao zice od prekidaca do abs pumpe. Mozete i okolnim, fabrickim putem do unutrasnje kutije osiguraca pa kroz gumu. Mene je mrzelo. Otkacio sam konektor na abs pumpi, i tu sam vec pronasao zice na pinovima 8 i 38... To me je iznenadilo jer iste te nisam pronasao kod unutrasnje kutije osiguraca(tako idu fabricki). Elem, splajsovao sam zice, zalemio svoje.
Pin 5 sa prekidaca ide na 8 na konektoru
Pin 6 sa prekidaca ide na 38 na konektoru.
Pin 1 sa prekidaca ide na kutiju osiguraca kod motora, na osigurac broj F19. Ovo i ne morate povezivati ukoliko ne zelite da radi dioda na prekidacu kada je ESP ugasen.
Slika

Rezultat je sledeci:

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4494
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: DIY: ESP dugme na Focusu mk2.5

Poruka od Nedeljkovic » sreda, 21. apr. 2021. u 23:47h

Evo i ja da se javim nakon ugradnje

Kod mene nije postajalo nista od fabricke instalacije tako da sam sve morao da razvlacim. Prekidac mozete uzeti od grejaca sajbne sa dzekom (moze se i prefarbati u ESP) jer je sivi ESP prekidac fabricki dolazio samo u ST-u i RS-u pa ga je tesko i naci. U dzek prekidaca ulazi 5 pinova, povezivanje za pinove 1,5 i 6 je MML opisao dok je pin 2 uzemljenje a pin 3 pozadinsko osvetljenje prekidaca - oba mozete uzeti od prekidaca za grejanje sajbne
Slika
Evo i neke moje skice (boje zica zanemarite)
Slika
Tinjalicu koja signalizira na prekidacu kada je ESP ugasen sam povezao na osigurac pomocu adaptera koji mozete naci u Kanibalu u TC Piramida ili poruciti sa njihovog sajta
Slika

Zice sam provukao u motorni prostor gde prolazi i fabricka instalacija (iza ladice kod suvozaca) i u tom slucaju vam treba oko 5m zica a da ne knapite
Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“